aimeos-core - en to cs translation catalogue (762 entries)

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
cs: (mezinárodní) číslo faksimile bez oddělovacích znaků, může začínat znakem "+".

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
cs: (mezinárodní) telefonní číslo bez oddělovacích znaků, může začínat znakem "+".

en: + Tax
cs: + daň

en: <hidden>
cs: <skryté>

en: API key
cs: Klíč API

en: Account
cs: Účet

en: Active
cs: Aktivní

en: Actual price
cs: Aktuální cena

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
cs: Skutečná cena, za kterou si zákazníci mohou zboží zakoupit na webových stránkách

en: Add
cs: Přidat

en: Add after
cs: Přidat po

en: Add before
cs: Přidat před

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
cs: Dodatečné náklady na doručení každé položky, např. 20 Kč za jednu těžkou položku bude 100 Kč za pět položek celkem.

en: Additional information where the customer's apartment can be found
cs: Další informace o tom, kde se nachází bydliště zákazníka

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
cs: Další informace o tom, kde lze nalézt adresu dodavatele

en: Address 1
cs: Adresa 1

en: Address 2
cs: Adresa 2

en: Address 3
cs: Adresa 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
cs: Identifikátor adresy zákazníkova domu pro doručení

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
cs: Identifikátor adresy domu dodavatele pro doručování

en: Admin JQAdm type is empty
cs: Typ Admin JQAdm je prázdný

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
cs: Ukládání do mezipaměti Aimeos je zakázáno pomocí "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
cs: Protokolování ladění systému Aimeos je povoleno pomocí "%1$s"

en: Aimeos object not available
cs: Aimeos objekt není k dispozici

en: All
cs: Vše

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
cs: Všechny atributy, které jednoznačně definují výrobek, např. šířka, délka a barva džínů.

en: Allow custom price
cs: Povolit vlastní cenu

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
cs: Umožnit zákazníkům, aby si sami zvolili, kolik chtějí zaplatit.

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
cs: Alfanumerický řetězec, který může skupinu jednoznačně identifikovat.

en: Apply
cs: Použít

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
cs: Možnosti konfigurace specifické pro daný článek budou v šablonách k dispozici jako dvojice klíč/hodnota.

en: Attribute
cs: Atribut

en: Attribute Lists Type
cs: Seznamy atributů Typ

en: Attribute Lists Types
cs: Typy seznamů atributů

en: Attribute Property Type
cs: Atribut Vlastnost Typ

en: Attribute Property Types
cs: Typy vlastností atributů

en: Attribute Type
cs: Typ atributu

en: Attribute Types
cs: Typy atributů

en: Attribute position (optional)
cs: Pozice atributu (nepovinné)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
cs: Vlastnosti atributu, které nejsou sdílené s jinými atributy

en: Attribute type that limits the list of available attributes
cs: Typ atributu, který omezuje seznam dostupných atributů

en: Attributes
cs: Atributy

en: Available currency for the current site
cs: Dostupná měna pro aktuální stránku

en: Available intervals in the front-end
cs: Dostupné intervaly ve front-endu

en: Available language for the current site
cs: Dostupný jazyk pro aktuální web

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
cs: Průměrné hodnocení produktu a celkový počet hodnocení zákazníků pro tento produkt

en: Back in stock
cs: zpět do obchodu

en: Basic
cs: Základní

en: Basket
cs: Košík

en: Billing address
cs: Fakturační adresa

en: Birthday
cs: Datum narození

en: Birthday of the customer
cs: Narozeniny zákazníka

en: Boost factor
cs: Faktor zvýšení

en: Boost factor (optional)
cs: Boost faktor (volitelný)

en: Bug or suggestion?
cs: Chyba nebo návrh?

en: Bulk edit
cs: Hromadná úprava

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cancel and return to list
cs: Zrušit a vrátit se na seznam

en: Catalog
cs: Katalog

en: Catalog Lists Type
cs: Katalogové seznamy Typ

en: Catalog Lists Types
cs: Typy katalogových seznamů

en: Categories
cs: Kategorie

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
cs: Kategorie, ve kterých může uživatel produkt na webových stránkách najít.

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
cs: Kategorie, pro které se produkt zobrazí v sekci propagace

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
cs: Možnosti konfigurace specifické pro kategorii budou v šablonách k dispozici jako dvojice klíč/hodnota.

en: Change costs/item in %
cs: Změna nákladů/položka v %

en: Change rebate in %
cs: Změna slevy v %

en: Change value in %
cs: Hodnota změny v %

en: Channel
cs: Kanál

en: Channel the order has been placed
cs: Kanál objednávka byla zadána

en: Choose file
cs: Vyberte soubor

en: City
cs: Město

en: City or town name (required)
cs: Název města nebo obce (povinné)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
cs: Třída "%1$s" neimplementuje "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
cs: Třída "%1$s" není k dispozici

en: Class "%1$s" not found
cs: Třída "%1$s" nenalezena

en: Close
cs: Zavřít

en: Code
cs: Kód

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
cs: Kód pro jednoznačnou identifikaci webu, přejmenování je nebezpečné!

en: Columns
cs: Sloupce

en: Comment
cs: Komentář

en: Comment of the reviewer
cs: Komentář recenzenta

en: Communication
cs: Komunikace

en: Company
cs: Společnost

en: Company details
cs: Podrobnosti o společnosti

en: Company name (optional)
cs: Název společnosti (nepovinné)

en: Completed orders
cs: Dokončené objednávky

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
cs: Ukončené zakázky za posledních sedm dní ve srovnání s předchozím obdobím

en: Config
cs: Konfigurace

en: Configurable
cs: Konfigurovatelné

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
cs: Možnosti konfigurace budou k dispozici jako dvojice klíč/hodnota v položce seznamu.

en: Context
cs: Kontext

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy this entry
cs: Kopírovat tento záznam

en: Costs
cs: Náklady

en: Count
cs: Počítadlo

en: Country
cs: Země

en: Country ID
cs: ID země

en: Country code (required)
cs: Kód země (povinný)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
cs: Specifická daňová sazba ke kalkulaci a k zobrazení daně (pro B2C) nebo přidání daně když je nutné (pro B2B)

en: Country state code (optional)
cs: Kód státu země (nepovinné)

en: Coupon
cs: Kupón

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
cs: Název konfigurace poskytovatele kupónů nebo dekorátoru kupónů

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Currencies
cs: Měny

en: Currency
cs: Měna

en: Custom
cs: Vlastní

en: Custom domain or unique code of your shop
cs: Vlastní doména nebo jedinečný kód vašeho obchodu

en: Customer
cs: Zákazník

en: Customer ID
cs: ID zákazníka

en: Customer Lists Type
cs: Typ seznamu zákazníků

en: Customer Lists Types
cs: Typy seznamů zákazníků

en: Customer Property Type
cs: Typ majetku zákazníka

en: Customer Property Types
cs: Typy majetku zákazníka

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
cs: Charakteristiky zákazníků, které nejsou sdíleny s ostatními zákazníky

en: Customer comment (optional)
cs: Komentář zákazníka (volitelný)

en: Customer e-mail address
cs: Email zákazníka

en: Customer password
cs: Heslo zákazníka

en: Customer properties that are not shared with other customers
cs: Vlastnosti zákazníka, které nejsou sdíleny s ostatními zákazníky

en: Customer reference
cs: Reference zákazníka

en: Customer reference (optional)
cs: Reference zákazníka (nepovinné)

en: Data set
cs: Soubor dat

en: Dataset
cs: Datová sada

en: Date of the last delivery status change
cs: Datum poslední změny stavu dodávky

en: Date of the last payment status change
cs: Datum poslední změny stavu platby

en: Date the subscription ends
cs: Datum ukončení předplatného

en: Days
cs: Dny

en: Default
cs: Výchozí

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete entries?
cs: Smazat položky?

en: Delete selected entries
cs: Odstranění vybraných položek

en: Delete this entry
cs: Smazat tento záznam

en: Deleting reviews is not allowed
cs: Mazání recenzí není povoleno

en: Delivery
cs: Doručení

en: Delivery address
cs: Doručovací adresa

en: Delivery date
cs: Datum dodání

en: Delivery in
cs: Dodávka v

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
cs: náklady na dodání nebo platbu za produkty v košíku zákazníka.

en: Delivery status
cs: Stav dodávky

en: Delivery timeframe (optional)
cs: Časový rámec dodání (nepovinné)

en: Delivery types
cs: Typy dodávek

en: Delivery within
cs: Dodání v rámci

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
cs: V závislosti na vybrané datové sadě se bude seznam zobrazených polí pro produkt lišit.

en: Describe your image
cs: Popište svou image

en: Description of the text content if it's in a foreign language
cs: Popis obsahu textu, pokud je v cizím jazyce.

en: Descritive name of the currency
cs: Deskritický název měny

en: Descritive name of the language
cs: Deskritický název jazyka

en: Descritive name of the site
cs: Popisný název stránky

en: Discount
cs: Sleva

en: Display help texts
cs: Zobrazení textů nápovědy

en: Domain
cs: Doména

en: Download
cs: Stáhnout

en: Download this file
cs: Stáhněte si tento soubor

en: Duplicate entry
cs: Duplicitní záznam

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
cs: Duplikovat položku (Ctrl+D)

en: E-Mail
cs: E-mail

en: E-Mail address (required)
cs: E-mailová adresa (povinné)

en: E-Mail address or account name (required)
cs: E-mailová adresa nebo název účtu (povinné)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
cs: E-mailová adresa používaná pro zasílání e-mailů týkajících se obchodu

en: E-mail address (optional)
cs: E-mailová adresa (nepovinné)

en: E-mail address that belongs to the address
cs: E-mailová adresa, která patří k adrese

en: EAN, SKU or article number (required)
cs: EAN, SKU nebo číslo výrobku (povinné)

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit selected entries
cs: Upravit vybrané položky

en: Edit this entry
cs: Upravit tento záznam

en: Email
cs: E-mail

en: End date
cs: Datum ukončení

en: End date (optional)
cs: Datum ukončení (nepovinné)

en: Enter group ID, code or label
cs: Zadejte ID skupiny, kód nebo štítek

en: Entry deleted successfully
cs: Položka úspěšně odstraněna

en: Entry saved successfully
cs: Záznam byl úspěšně uložen

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
cs: Možnosti konfigurace specifické pro položku budou k dispozici jako dvojice klíč/hodnota v šablonách.

en: Error
cs: Chyba

en: Error deleting data
cs: Chyba při mazání dat

en: Error retrieving data
cs: Chyba při načítání dat

en: Error saving data
cs: Chyba při ukládání dat

en: Excl. tax
cs: Bez daně

en: Execution order of the plugins
cs: Pořadí provádění zásuvných modulů

en: Execution order of the rules
cs: Pořadí provádění pravidel

en: Facility
cs: Zařízení

en: Facsimile
cs: Faksimile

en: Facsimile number (optional)
cs: Číslo faxu (nepovinné)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
cs: Faktor, který zvýší hodnotu produktu ve vyhledávání uživatele oproti ostatním produktům (>1,0 pozitivní zvýšení, <1,0 negativní zvýšení).

en: Failed to write file to disk
cs: Nepodařilo se zapsat soubor na disk

en: File
cs: Soubor

en: File does not exists: "%1$s"
cs: Soubor neexistuje: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
cs: Nahrávání souborů se zastavilo podle přípony

en: File uploaded successfully
cs: Soubor byl úspěšně nahrán

en: Find category
cs: Najít kategorii

en: Find site
cs: Najít stránky

en: First
cs: První

en: First name
cs: Křestní jméno

en: First name (optional)
cs: Křestní jméno (nepovinné)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
cs: Křestní jméno osoby, pokud se používá v kulturách, kde se používá.

en: Floor
cs: Podlaha

en: Floor / Appartment
cs: Podlaží / apartmán

en: Floor and/or apartment (optional)
cs: Podlaží a/nebo byt (nepovinné)

en: For
cs: Pro

en: Generate
cs: Generovat

en: Generate image
cs: Generování obrázku

en: Generate text
cs: Generování textu

en: Given rebate amount
cs: Daná výše slevy

en: Go to attribute panel
cs: Přejít na panel atributů

en: Go to property type panel
cs: Přejděte na panel typu vlastnosti

en: Go to the list of attribute types
cs: Přejít na seznam typů atributů

en: Granted rebate
cs: Poskytnutá sleva

en: Group
cs: Skupina

en: Group name describing for which members the group is for
cs: Název skupiny popisující, pro které členy je skupina určena

en: Groups
cs: Skupiny

en: Height
cs: Výška

en: Hidden attributes
cs: Skryté atributy

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
cs: Skryté atributy produktu, které jsou uloženy u objednaných produktů.

en: Highlighted suppliers of the product
cs: Zvýraznění dodavatelé výrobku

en: Honorary title (optional)
cs: Čestný titul (nepovinné)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
cs: Čestné tituly jako Dr., Ph.D. atd.

en: Hours
cs: Hodiny

en: House number
cs: Číslo domu

en: House number (optional)
cs: Číslo domu (nepovinné)

en: How the customer is addressed in e-mails
cs: Jak je zákazník oslovován v e-mailech

en: How the supplier is addressed in e-mails
cs: Jak je dodavatel oslovován v e-mailech

en: Hyper-real and dramatic
cs: Hyperrealistické a dramatické

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
cs: ID související faktury, např. změněné nebo vrácené faktury.

en: ISO currency code (required)
cs: Kód měny ISO (povinné)

en: ISO language code (required)
cs: Kód jazyka ISO (povinné)

en: Image
cs: Obrázek

en: Image description
cs: Popis obrázku

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
cs: Obrázky se zobrazí pouze pro daný jazyk, což je užitečné, pokud médium obsahuje text nebo je specifické pro daný jazyk.

en: Import/Export jobs
cs: Import/export pracovních míst

en: Incl. tax
cs: Včetně daně

en: Info
cs: Informace

en: Insert into
cs: Vložit do

en: Insert new entry
cs: Vložení nové položky

en: Insert new entry (Ctrl+I)
cs: Vložení nové položky (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
cs: Interní název článku, který bude použit na webových stránkách a pro vyhledávání pouze v případě, že neexistují žádné jiné názvy produktů v žádném jazyce.

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
cs: Interní název článku, který se použije na webových stránkách, pokud není k dispozici název produktu pro daný jazyk.

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
cs: Interní název atributu, který se použije na webu, pokud není k dispozici žádný název jazyka.

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
cs: Interní název kategorie, který se použije na webových stránkách, pokud není k dispozici žádný název jazyka.

en: Internal name (required)
cs: Interní název (povinné)

en: Internal type name shown in the administration interface
cs: Interní název typu zobrazený v rozhraní pro správu

en: Interval (required)
cs: Interval (povinné)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
cs: Zakázané znaky ve jméně třídy "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
cs: Neplatné znaky ve jménu zákazníka "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
cs: Chybné jméno třídy "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
cs: Neplatná doména "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
cs: Neplatná továrna "%1$s"

en: Invoice
cs: Faktura

en: Invoice No.
cs: Faktura č.

en: Invoice no.
cs: Faktura č.

en: Invoice number
cs: Číslo faktury

en: Invoice number for the order
cs: Číslo faktury pro objednávku

en: Label
cs: Štítek

en: Label (required)
cs: Štítek (povinné)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
cs: Označení popisující interval, použije se, pokud není k dispozici žádný název.

en: Language
cs: Jazyk

en: Language ID
cs: ID jazyka

en: Language of the entered text
cs: Jazyk zadaného textu

en: Languages
cs: Jazyky

en: Last
cs: Poslední

en: Last delivery status of the order
cs: Poslední stav doručení objednávky

en: Last name
cs: Příjmení

en: Last name (optional)
cs: Příjmení (nepovinné)

en: Last name (required)
cs: Příjmení (povinné)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
cs: Příjmení osoby nebo celé jméno v kulturách, kde se křestní jména nepoužívají.

en: Last payment status of the order
cs: Poslední stav platby objednávky

en: Latest orders
cs: Poslední objednávky

en: Length
cs: Délka

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
cs: Seznam zboží, které by se mělo prodávat jako jeden produkt, často za sníženou cenu.

en: List of products often bought together
cs: Seznam produktů, které se často kupují společně

en: List of suggested products
cs: Seznam navrhovaných produktů

en: List type
cs: Typ seznamu

en: Loading entries ...
cs: Načítání záznamů ...

en: Locale
cs: Lokalita

en: Log
cs: Přihlásit se

en: Manual transfer
cs: Ruční přenos

en: Map
cs: Mapa

en: Media Lists Type
cs: Seznamy médií Typ

en: Media Lists Types
cs: Typy seznamů médií

en: Media Property Type
cs: Typ vlastnosti média

en: Media Property Types
cs: Typy vlastností médií

en: Media Type
cs: Typ média

en: Media Types
cs: Typy médií

en: Media properties
cs: Vlastnosti médií

en: Menu
cs: Nabídka

en: Message
cs: Zpráva

en: Min. quantity
cs: Minimální množství

en: Minimum quantity
cs: Minimální množství

en: Mobile
cs: Mobilní

en: Mobile number
cs: Číslo mobilního telefonu

en: Mobile number (optional)
cs: Číslo mobilního telefonu (nepovinné)

en: Modifed
cs: Upravené stránky

en: Modified
cs: Upraveno

en: Months
cs: Měsíce

en: More
cs: Více na

en: Move this entry up/down
cs: Přesunutí této položky nahoru/dolů

en: Name
cs: Jméno

en: Name in URL (optional)
cs: Název v adrese URL (nepovinné)

en: Name of the basket
cs: Název koše

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
cs: Název staženého souboru, když zákazník uloží soubor do svého počítače.

en: Name of the reviewer
cs: Jméno recenzenta

en: Name of your shop shown to your customers
cs: Název vašeho obchodu zobrazený zákazníkům

en: Natural
cs: Přírodní

en: New
cs: Nový

en: New category
cs: Nová kategorie

en: New customers
cs: Noví zákazníci

en: New customers within the last seven days
cs: Noví zákazníci za posledních sedm dní

en: New customers within the last seven days compared to the period before
cs: Noví zákazníci za posledních sedm dní ve srovnání s předchozím obdobím

en: Next
cs: Další

en: Next date
cs: Další termín

en: Next date (optional)
cs: Další datum (nepovinné)

en: Next date the subscription is renewed
cs: Další datum obnovení předplatného

en: No currencies available. Please enable at least one currency
cs: Žádné měny nejsou k dispozici. Povolte prosím alespoň jednu měnu

en: No entries found
cs: Nebyly nalezeny žádné záznamy

en: No file was uploaded
cs: Nebyl nahrán žádný soubor

en: No product found
cs: Nebyl nalezen žádný produkt

en: No theme options available
cs: Nejsou k dispozici žádné možnosti tématu

en: No view available
cs: Žádný náhled k dispozici

en: No voucher
cs: Žádná poukázka

en: Non-shared properties for the media item
cs: Nesdílené vlastnosti položky média

en: Non-shared properties for the price item
cs: Nesdílené vlastnosti položky ceny

en: None
cs: Žádné

en: Not all entries could be deleted
cs: Ne všechny záznamy mohly být odstraněny

en: Not allowed or editor site is different
cs: Není povoleno nebo je stránka editoru jiná

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
cs: Není povolen přístup ke klientovi JQAdm "%1$s"

en: Not implemented
cs: Nebylo provedeno

en: Notes
cs: Poznámky

en: Notes (not shown to customer)
cs: Poznámky (zákazník se s nimi neseznámí)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
cs: Počet položek, které jsou aktuálně skladem, pro neomezené množství nechte prázdné.

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
cs: Oficiální identifikační číslo pro DPH, aby bylo možné určit, zda je třeba daň účtovat na fakturách.

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
cs: Jeden poskytovatel a nula nebo více názvů tříd dekorátorů oddělených čárkami.

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
cs: Pro ikony jsou povoleny pouze soubory .webp, .jpg, .png a .gif.

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
cs: Pro loga jsou povoleny pouze soubory .webp, .jpg, .png, .gif a .svg.

en: Only super users and administrators can delete entries
cs: Položky mohou mazat pouze superuživatelé a správci.

en: Open
cs: Otevřít

en: Open Qty
cs: Otevřené množství

en: Option
cs: Možnost

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
cs: Volitelné součásti produktu, které si zákazník může vybrat spolu s produktem.

en: Order
cs: Objednávka

en: Order ID
cs: ID objednávky

en: Order number entered by the customer
cs: Číslo objednávky zadané zákazníkem

en: Order of the language/currency combinations
cs: Pořadí kombinací jazyk/měna

en: Order of the service options in the checkout process
cs: Pořadí možností služeb v procesu objednávky

en: Order of the types in the frontend
cs: Pořadí typů ve frontendu

en: Order totals
cs: Celkové součty objednávek

en: Ordered at
cs: Objednáno na

en: Orders by country
cs: Objednávky podle země

en: Orders by day
cs: Objednávky podle dnů

en: Orders by hour
cs: Objednávky po hodinách

en: Orders by payment status
cs: Objednávky podle stavu platby

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
cs: Přepsat stávající soubor a zákazníci, kteří si jej zakoupili v minulosti, si pak mohou stáhnout i nový obsah.

en: PHP setting "%1$s" is disabled
cs: Nastavení PHP "%1$s" je zakázáno

en: PHP setting "%1$s" is enabled
cs: Nastavení PHP "%1$s" je povoleno

en: PHP setting for "%1$s" is too low
cs: Nastavení PHP pro "%1$s" je příliš nízké

en: Page %1$d of %2$d
cs: Strana %1$d z %2$d

en: Password
cs: Heslo

en: Password (required)
cs: Heslo (povinné)

en: Path
cs: Cesta

en: Pay date
cs: Datum výplaty

en: Pay status
cs: Stav platu

en: Payment
cs: Platba

en: Payment date
cs: Datum platby

en: Payment status
cs: Stav platby

en: Payment types
cs: Typy plateb

en: Periods
cs: Období

en: Permission denied
cs: Povolení zamítnuto

en: Personal data
cs: Osobní údaje

en: Please insert the description of the text that should be generated here
cs: Zde prosím vložte popis textu, který by měl být vygenerován.

en: Please select
cs: Vyberte prosím

en: Plugin
cs: Zásuvný modul

en: Plugin Type
cs: Typ zásuvného modulu

en: Plugin Types
cs: Typy zásuvných modulů

en: Plugin label for describing the configured plugin
cs: Štítek zásuvného modulu pro popis nakonfigurovaného zásuvného modulu

en: Plugin position (required)
cs: Pozice zásuvného modulu (povinné)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
cs: Název konfigurace zprostředkovatele zásuvného modulu nebo dekorátoru zásuvného modulu

en: Position
cs: Pozice

en: Position (required)
cs: Pozice (povinné)

en: Postal
cs: Pošta

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
cs: Poštovní směrovací číslo pro doručení, pokud se používá v oblasti, kde zákazník žije.

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
cs: Poštovní směrovací číslo pro doručování, pokud se používá v oblasti, kde dodavatel žije.

en: Postition
cs: Postavení

en: Potential problems
cs: Potenciální problémy

en: Previous
cs: Předchozí

en: Price
cs: Cena

en: Price Lists Type
cs: Ceníky Typ

en: Price Lists Types
cs: Typy ceníků

en: Price Property Type
cs: Cena Typ nemovitosti

en: Price Property Types
cs: Cena Typy nemovitostí

en: Price Type
cs: Typ ceny

en: Price Types
cs: Typy cen

en: Price properties
cs: Cenové vlastnosti

en: Priority
cs: Priorita

en: Problem
cs: Problém

en: Product
cs: Produkt

en: Product ID
cs: ID produktu

en: Product ID, SKU or label
cs: ID produktu, SKU nebo štítek

en: Product Lists Type
cs: Seznamy produktů Typ

en: Product Lists Types
cs: Typy seznamů produktů

en: Product Property Type
cs: Typ vlastnosti produktu

en: Product Property Types
cs: Typy vlastností produktu

en: Product Type
cs: Typ výrobku

en: Product Types
cs: Typy produktů

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
cs: Atributy produktu uložené v košíku, kam mohou zákazníci zadávat vlastní texty nebo hodnoty.

en: Product attributes that are used by other products too
cs: Atributy produktu, které používají i jiné produkty

en: Product characteristics that are not shared with other products
cs: Vlastnosti produktu, které nejsou společné s jinými produkty

en: Product code
cs: Kód produktu

en: Product costs
cs: Náklady na výrobek

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
cs: Výška výrobku, např. 20,0 (v metrech, palcích atd.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
cs: Délka výrobku, např. 30,0 (v metrech, palcích atd.)

en: Product name
cs: Název produktu

en: Product payment
cs: Platba za produkt

en: Product price
cs: Cena produktu

en: Product quantity
cs: Množství produktu

en: Product rebate
cs: Sleva na výrobek

en: Product shipping
cs: Přeprava výrobku

en: Product status
cs: Stav produktu

en: Product supplier
cs: Dodavatel produktu

en: Product tax
cs: Daň z výrobku

en: Product type
cs: Typ výrobku

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
cs: Hmotnost výrobku, např. 1,25 (v librách, uncích atd.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
cs: Šířka výrobku, např. 17,5 (v metrech, palcích atd.)

en: Products
cs: Produkty

en: Products bought together
cs: Produkty zakoupené společně

en: Promotion
cs: Propagace

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Property value (required)
cs: Hodnota nemovitosti (povinné)

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Provider/decorator class names (required)
cs: Názvy tříd poskytovatele/dekorátora (povinné)

en: Purchase
cs: Nákup

en: Quantity
cs: Množství

en: Quantity scale
cs: Množstevní stupnice

en: Rating
cs: Hodnocení

en: Rating and number of ratings for the merchant
cs: Hodnocení a počet hodnocení obchodníka

en: Rating of the reviewer
cs: Hodnocení recenzenta

en: Reason
cs: Důvod

en: Rebate
cs: Sleva

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
cs: Snížení původní ceny, které se použije pro výpočet slevy v % a křížové ceny.

en: Reference
cs: Odkaz

en: Reference ID
cs: Referenční ID

en: Refund
cs: pay:refund

en: Related ID
cs: Související ID

en: Related order
cs: Související objednávka

en: Related order ID (optional)
cs: ID související objednávky (nepovinné)

en: Related order of the customer
cs: Související objednávka zákazníka

en: Remove background
cs: Odstranění pozadí

en: Renew
cs: Obnovit

en: Replace file
cs: Nahradit soubor

en: Request
cs: Žádost

en: Required parameter "%1$s" is missing
cs: Chybí povinný parametr "%1$s".

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
cs: Požadované množství článků pro blokové ceny, např. jeden článek za 5,00 USD, deset článků za 45,00 USD.

en: Reset
cs: Obnovení

en: Response
cs: Reakce

en: Response to the reviewer
cs: Odpověď recenzentovi

en: Review
cs: status:review

en: Reviewed entry
cs: Recenzovaný záznam

en: Reviewer name
cs: Jméno recenzenta

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
cs: Název trasy nebo ID stránky kategorie, pokud se má tato kategorie zobrazovat na jiné stránce.

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
cs: Název trasy nebo ID stránky detailu produktu, pokud se má tento produkt zobrazit na jiné stránce.

en: Route or page ID (optional)
cs: ID trasy nebo stránky (nepovinné)

en: Rule
cs: Pravidlo

en: Rule Type
cs: Typ pravidla

en: Rule Types
cs: Typy pravidel

en: Rule label for describing the configured rule
cs: Štítek pravidla pro popis nakonfigurovaného pravidla

en: Rule position (required)
cs: Pozice pravidla (povinné)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
cs: Název konfigurace zprostředkovatele pravidel nebo dekorátoru pravidel

en: Rules
cs: Pravidla

en: Sales by weekday
cs: Prodej podle dnů v týdnu

en: Sales of the last 30 days
cs: Prodej za posledních 30 dní

en: Sales per month
cs: Tržby za měsíc

en: Salutation
cs: Oslovení

en: Save
cs: Uložit

en: Save & Close
cs: Uložit a zavřít

en: Save & Copy
cs: Uložit a kopírovat

en: Save & New
cs: Uložit a nové

en: Save entry (Ctrl+Enter)
cs: Uložení záznamu (Ctrl+Enter)

en: Save entry (Ctrl+S)
cs: Uložit záznam (Ctrl+S)

en: Search
cs: Vyhledávání

en: Second level type for grouping entries
cs: Typ druhé úrovně pro seskupování záznamů

en: Select all entries
cs: Vyberte všechny položky

en: Select file
cs: Vyberte soubor

en: Service
cs: Služba

en: Service Lists Type
cs: Seznamy služeb Typ

en: Service Lists Types
cs: Typy seznamů služeb

en: Service Type
cs: Typ služby

en: Service Types
cs: Typy služeb

en: Service attribute code
cs: Kód atributu služby

en: Service costs
cs: Náklady na služby

en: Service name
cs: Název služby

en: Service position (required)
cs: Servisní pozice (povinné)

en: Service price
cs: Cena služby

en: Service provider or service decorator configuration name
cs: Název konfigurace poskytovatele služeb nebo dekorátoru služeb

en: Service rebate
cs: Sleva na služby

en: Settings
cs: Nastavení

en: Ship date
cs: Datum odeslání

en: Ship status
cs: Stav lodi

en: Shipping
cs: Doprava

en: Shipping / Payment costs
cs: Náklady na dopravu / platbu

en: Shipping/Payment costs
cs: Náklady na dopravu/platbu

en: Shipping/item
cs: Přeprava/položka

en: Shop domain
cs: Doména obchodu

en: Shop domain (required)
cs: Doména obchodu (povinné)

en: Shop e-mail
cs: Obchodní e-mail

en: Shop e-mail address (required)
cs: E-mailová adresa obchodu (povinné)

en: Shop name
cs: Název obchodu

en: Shop name (required)
cs: Název obchodu (povinné)

en: Shop theme
cs: Téma obchodu

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
cs: Krátký kód státu (např. NY), pokud se používá v zemi, kde zákazník žije.

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
cs: Krátký kód státu (např. NY), pokud je používán v zemi, kde dodavatel žije.

en: Show
cs: Zobrazit

en: Show entry
cs: Zobrazit vstup

en: Show search form
cs: Zobrazit vyhledávací formulář

en: Show/hide advanced data
cs: Zobrazení/skrytí pokročilých dat

en: Show/hide details
cs: Zobrazit/skrýt podrobnosti

en: Show/hide navigation labels
cs: Zobrazení/skrytí navigačních štítků

en: Show/hide this entry
cs: Zobrazit/skrýt tento záznam

en: Shown if the article reached a stock level of zero
cs: Zobrazuje se, pokud článek dosáhl nulové skladové zásoby.

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
cs: Od okamžiku, kdy je produkt k dispozici, se používá pro třídění ve front-endu.

en: Site
cs: Stránka

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
cs: Možnosti konfigurace specifické pro danou lokalitu budou k dispozici jako dvojice klíč/hodnota.

en: Site the order was placed at
cs: Místo, na kterém byla objednávka zadána

en: Sites
cs: Stránky

en: Size
cs: Velikost

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
cs: Třídění atributů v rámci stejného typu atributu

en: Sorting of the suppliers
cs: Třídění dodavatelů

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
cs: Zdroj faktury, např. přes web nebo telefonicky.

en: Start date
cs: Datum zahájení

en: Start typing ...
cs: Začněte psát...

en: State
cs: Země

en: Status
cs: Stav

en: Stock Type
cs: Typ zásoby

en: Stock Types
cs: Typy zásob

en: Stock level
cs: Úroveň zásob

en: Stock type
cs: Typ zásob

en: Street
cs: Ulice

en: Street name (optional)
cs: Název ulice (nepovinné)

en: Style
cs: Styl

en: Sub-total
cs: Mezisoučet

en: Subscription
cs: Předplatné

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
cs: Interval předplatného s roky, měsíci, týdny a dny, např. "P0Y1M2W3D" pro nula let, jeden měsíc, dva týdny a tři dny.

en: Suggested products
cs: Doporučené produkty

en: Sum
cs: Součet

en: Supplier
cs: Dodavatel

en: Supplier name or company
cs: Název dodavatele nebo společnosti

en: Supplier position (required)
cs: Pozice dodavatele (povinné)

en: Suppliers who manufacture the product
cs: Dodavatelé, kteří výrobek vyrábějí

en: Tag Type
cs: Typ štítku

en: Tag Types
cs: Typy štítků

en: Tax
cs: Daň

en: Tax rate
cs: Sazba daně

en: Tax rate in %
cs: Sazba daně v %

en: Telephone
cs: Telefon

en: Telephone number (optional)
cs: Telefonní číslo (nepovinné)

en: Temporary folder is missing
cs: Chybí dočasná složka

en: Text Lists Type
cs: Textové seznamy Typ

en: Text Lists Types
cs: Typy textových seznamů

en: Text Type
cs: Typ textu

en: Text Types
cs: Typy textu

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
cs: Článek se na webu zobrazí až po tomto datu a čase, užitečné nebo sezónní články.

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
cs: Článek se na webu zobrazuje pouze do daného data a času, užitečné nebo sezónní články se zobrazují pouze do daného data a času.

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
cs: Záznam se na webu zobrazí až po tomto datu a čase.

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
cs: Přihláška se na webu zobrazí pouze do tohoto data a času.

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
cs: Název média se používá pro označení názvu média na webu.

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
cs: Název kategorie uvedený v adrese URL se použije, pokud neexistuje žádný jazykově specifický segment adresy URL.

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
cs: Název produktu uvedený v adrese URL se použije, pokud neexistuje žádný jazykově specifický segment adresy URL.

en: The option is only shown on the web site after that date and time
cs: Tato možnost se na webu zobrazí až po tomto datu a čase.

en: The option is only shown on the web site until that date and time
cs: Tato možnost se na webu zobrazuje pouze do daného data a času.

en: The rule is only used after that date and time
cs: Pravidlo se použije až po tomto datu a čase.

en: The rule is only used until that date and time
cs: Pravidlo se používá pouze do tohoto data a času.

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
cs: Povolená hodnota kroku pro množství v košíku, např. "0,1" pro zlomková množství nebo "5" pro násobek pěti předmětů.

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
cs: Nahraný soubor překračuje maximální povolenou velikost.

en: The uploaded file was only partially uploaded
cs: Nahraný soubor byl nahrán pouze částečně.

en: Theme to change the layout of your shop
cs: Motiv pro změnu rozvržení vašeho obchodu

en: Three letter ISO currency code
cs: Třípísmenný kód měny ISO

en: Time frame (optional)
cs: Časový rámec (nepovinné)

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Title
cs: Název

en: Toggle dropdown
cs: Přepínání rozbalovacího seznamu

en: Toogle selection
cs: Výběr Toogle

en: Top countries
cs: Nejlepší země

en: Total
cs: Celkem

en: Total orders
cs: Celkový počet objednávek

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
cs: Celkový počet objednávek za posledních sedm dní ve srovnání s předchozím obdobím

en: Total ratings
cs: Celkové hodnocení

en: Translate text
cs: Přeložit text

en: Translations
cs: Překlady

en: Tree node menu
cs: Nabídka uzlu stromu

en: Two letter ISO country code
cs: Dvoupísmenný kód země ISO

en: Two letter ISO language code
cs: Dvoupísmenný kód jazyka ISO

en: Type
cs: Typ

en: Type position (optional)
cs: Typ pozice (volitelné)

en: Types
cs: Typy

en: Types for additional images like icons
cs: Typy pro další obrázky, například ikony

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
cs: Typy pro další ceny, například za 1 libru/kg nebo za měsíc

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
cs: Typy pro dodatečné texty, například za 1 lb/kg nebo za měsíc

en: URL of the customer web site
cs: Adresa URL webové stránky zákazníka

en: URL of the supplier web site
cs: Adresa URL webové stránky dodavatele

en: URL segment
cs: Segment URL

en: URL target
cs: Cílová adresa URL

en: Unable to call method "%1$s"
cs: Nelze nazvat metodu "%1$s"

en: Unable to read content from "%1$s"
cs: Nelze přečíst obsah z "%1$s".

en: Unfinished orders
cs: Nedokončené zakázky

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
cs: Nedokončené zakázky za posledních sedm dní v porovnání s předchozím obdobím

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
cs: Jedinečný kód zboží související se stavem zásob, např. ze systému ERP, číslo EAN/GTIN nebo vymyšlený kód.

en: Unique attribute code (required)
cs: Jedinečný kód atributu (povinné)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
cs: Jedinečný kód atributu, např. "green" pro atributy typu "color".

en: Unique category code (required)
cs: Jedinečný kód kategorie (povinné)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
cs: Jedinečný kód kategorie, buď z externího systému, nebo vynalezený vlastními silami.

en: Unique code (required)
cs: Jedinečný kód (povinné)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
cs: Jedinečný kód pro identifikaci služby, který si obvykle vymyslíte sami.

en: Unique customer account name
cs: Jedinečný název zákaznického účtu

en: Unique customer e-mail address
cs: Jedinečná e-mailová adresa zákazníka

en: Unique group code (required)
cs: Jedinečný kód skupiny (povinné)

en: Unique service code (required)
cs: Jedinečný kód služby (povinné)

en: Unique site code (required)
cs: Jedinečný kód webu (povinné)

en: Unique supplier code
cs: Jedinečný kód dodavatele

en: Unique type code
cs: Jedinečný kód typu

en: Unique type code (required)
cs: Jedinečný kód typu (povinné)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
cs: Jedinečný kód typu, např. "color" pro atributy jako "green", "blue", "red".

en: Unit price
cs: Jednotková cena

en: Unknown upload error
cs: Neznámá chyba nahrávání

en: Upload CSV
cs: Nahrát CSV

en: Upload shop icon
cs: Nahrát ikonu obchodu

en: Upload shop logo
cs: Nahrát logo obchodu

en: Uploaded
cs: Nahráno

en: Use
cs: Použijte

en: User groups
cs: Skupiny uživatelů

en: Usual time frame for the delivery of the product
cs: Obvyklá lhůta pro dodání výrobku

en: VAT ID
cs: DIČ PRO DPH

en: Value
cs: Hodnota

en: Value added tax identifier (optional)
cs: Identifikátor daně z přidané hodnoty (nepovinné)

en: Variant attributes
cs: Atributy variant

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
cs: Atributy varianty produktu, které jsou uloženy u objednaných produktů.

en: Vendor
cs: Prodejce

en: Verified
cs: Ověřeno

en: View details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
cs: Sklad nebo místní obchod, pokud jsou vaše výrobky dostupné na více místech.

en: Web site
cs: Webová stránka

en: Web site URL (optional)
cs: Adresa URL webové stránky (nepovinné)

en: Weeks
cs: Týdny

en: Weight
cs: Váha

en: When the account and e-mail address has been verified
cs: Po ověření účtu a e-mailové adresy

en: Width
cs: Šířka

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
cs: RRRR-MM-DD hh:mm:ss (volitelné)

en: Years
cs: Roky

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
cs: Odstraníte jednu nebo více položek. Chcete pokračovat?

en: Your export will be available in a few minutes for download
cs: Váš export bude k dispozici ke stažení během několika minut.

en: Your response
cs: Vaše odpověď

en: Zip code
cs: PSČ

en: Zip code (optional)
cs: PSČ (nepovinné)

en: __hidden__
cs: __skryté__

en: account
cs: účet

en: address
cs: Adresy

en: address:delivery
cs: Doručovací adresa

en: address:payment
cs: Fakturační adresa

en: attribute
cs: Atributy

en: basket
cs: koš

en: bundle
cs: svazek

en: catalog
cs: Kategorie

en: category
cs: Kategorie

en: characteristic
cs: Vlastnosti

en: code
cs: Kódy

en: company
cs: Společnost

en: configuration
cs: konfigurace

en: countcountry
cs: hraběcí země

en: counthour
cs: hodina

en: coupon
cs: kupón

en: customer
cs: zákazník

en: dashboard
cs: Dashboard

en: day
cs: den

en: deliverytype
cs: typ dodávky

en: download
cs: ke stažení

en: goods
cs: Katalog

en: group
cs: skupina

en: hour
cs: hodina

en: image
cs: obrázek

en: invoice
cs: faktura

en: latest
cs: Nejnovější

en: locale/currency
cs: Měny

en: locale/language
cs: locale/jazyk

en: locale/site
cs: lokalita/místo

en: log
cs: Přihlásit se

en: media
cs: média

en: miss
cs: Slečna

en: mr
cs: Pan

en: mrs
cs: Paní

en: new
cs: nový

en: no
cs: ne

en: none
cs: žádný

en: not available any more
cs: již není k dispozici

en: option
cs: Možnosti

en: order
cs: objednávka

en: order:phone
cs: objednávka:telefon

en: order:web
cs: objednávka:web

en: pay:-1
cs: nedokončeno

en: pay:0
cs: odstraněno

en: pay:1
cs: zrušeno

en: pay:2
cs: odmítnuto

en: pay:3
cs: vráceno

en: pay:4
cs: nevyřízeno

en: pay:5
cs: autorizováno

en: pay:6
cs: obdrženo

en: pay:7
cs: platit 7

en: paymenttype
cs: typ platby

en: physical
cs: fyzický

en: plugin
cs: zásuvný modul

en: price
cs: cena

en: product
cs: produkt

en: property
cs: Vlastnosti

en: reason:-1
cs: důvod:-1

en: reason:0
cs: důvod:0

en: reason:1
cs: zrušeno

en: related
cs: související

en: review
cs: Recenze

en: rule
cs: pravidlo

en: sales
cs: prodej

en: salesweekday
cs: prodejní týden

en: selected
cs: vybrané

en: selection
cs: Varianty

en: service
cs: Služby

en: servicedelivery
cs: servisní služby

en: servicepayment
cs: platba za služby

en: settings
cs: nastavení

en: setup
cs: nastavení

en: special
cs: speciální

en: stat:-1
cs: nedokončeno

en: stat:0
cs: odstraněno

en: stat:1
cs: nevyřízeno

en: stat:2
cs: probíhá

en: stat:3
cs: odesláno

en: stat:4
cs: doručeno

en: stat:5
cs: ztraceno

en: stat:6
cs: odmítnuto

en: stat:7
cs: vráceno

en: status:-1
cs: stav:-1

en: status:-2
cs: stav:-2

en: status:0
cs: stav:0

en: status:1
cs: stav:1

en: status:2
cs: stav:2

en: stock
cs: zásoby

en: subscription
cs: Předplatné

en: supplier
cs: Dodavatelé

en: tax:0
cs: daň: 0

en: tax:1
cs: daň: 1

en: theme
cs: téma

en: transaction
cs: transakce

en: type
cs: typ

en: type/attribute
cs: Atributy

en: type/attribute/property
cs: typ/atribut/vlastnost

en: type/customer/property
cs: typ/zákazník/vlastnost

en: type/media
cs: typ/médium

en: type/price
cs: typ/cena

en: type/price/lists
cs: typ/cena/seznamy

en: type/price/property
cs: typ/cena/vlastnost

en: type/product
cs: typ/výrobek

en: type/product/property
cs: typ/produkt/vlastnost

en: type/rule
cs: typ/pravidlo

en: type/service
cs: Služby

en: type/service/lists
cs: typ/služba/seznamy

en: type/stock
cs: typ/sklad

en: type/tag
cs: typ/značka

en: type/text
cs: typ/text

en: users
cs: uživatelé

en: yes
cs: ano
