aimeos-core - en to ru translation catalogue (792 entries)

en: %1$s
    %2$s %3$s
    %5$s %4$s
    %7$s, %6$s
    %8$s, %9$s
    %10$s
    %11$s
    %12$s
ru: %1$s
     %2$s %3$s
     %5$s %4$s
     %7$s, %6$s 
    %8$s, %9$s 
    %10$s 
    %11$s 
    %12$s

en: %1$s
    %2$s %3$s %4$s %5$s
    %6$s %7$s
    %8$s
    %9$s %10$s
    %11$s
    %12$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s
ru: %1$s
    %2$s %3$s %4$s %5$s
    %6$s %7$s
    %12$s
    %11$s
    %9$s %10$s
    %8$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s

en: (International) facsimilie number without separation characters, can start with a "+"
ru: (международный) номер факса без символов разделения, может начинаться с "+"

en: (International) telephone number without separation characters, can start with a "+"
ru: (международный) номер телефона без символов разделения, может начинаться с "+"

en: + Tax
ru: + налог

en: API key
ru: Ключ API

en: Account
ru: Учётная запись

en: Active
ru: Активно

en: Actual price
ru: Текущая цена

en: Actual price customers can buy the article for on the web site
ru: Фактическая цена покупателей, по которой можно приобретать товар на сайте

en: Add
ru: Добавить

en: Add after
ru: Добавить после

en: Add before
ru: Добавить до

en: Additional delivery costs for each item, e.g. $20 for one heavy item will be $100 for five items it total
ru: Дополнительные расходы по доставке для каждого товара, например, 20 долларов за один тяжелый предмет составят 100 долларов за пять предметов.

en: Additional information where the customer's apartment can be found
ru: Дополнительная информация о местонахождении клиента

en: Additional information where the supplier's apartment can be found
ru: Дополнительная информация о местонахождении поставщика

en: Address 1
ru: Адрес 1

en: Address 2
ru: Адрес 2

en: Address 3
ru: Адрес 3

en: Address identifier of the customer's house for delivery
ru: Обозначение адреса клиента для доставки

en: Address identifier of the supplier's house for delivery
ru: Обозначение адреса поставщика для доставки

en: Admin JQAdm type is empty
ru: Тип администратора JQAdm не заполнен

en: Advanced
ru: Расширенный

en: Aimeos caching is disabled by "%1$s"
ru: Кеш Aimeos выключен "%1$s"

en: Aimeos debug logging is enabled by "%1$s"
ru: Журнал отладки Aimeos включен "%1$s"

en: Aimeos object not available
ru: Объект Aimeos недоступен

en: All
ru: Все

en: All attributes that uniquely define an article, e.g. width, length and color for jeans
ru: Все атрибуты, которые однозначно определяют товар, например, ширина, длина, цвет и прочее

en: Allow custom price
ru: Разрешить пользовательскую цену

en: Allow customers to choose themselves how much they want to pay
ru: Разрешить клиентам самим выбирать, сумму для оплаты

en: Alphanumeric string that can identify the group uniquely
ru: Буквенно-цифровая строка, которая может идентифицировать группу однозначно

en: Apply
ru: Применить

en: Article specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ru: Определенные опции конфигурации товара, будут доступны в шаблонах парно в виде ключ/значение

en: Attribute
ru: Атрибут

en: Attribute Lists Type
ru: Тип Списков Атрибута

en: Attribute Lists Types
ru: Типы Списков Атрибутов

en: Attribute Property Type
ru: Тип Свойства Атрибута

en: Attribute Property Types
ru: Типы Свойства Атрибутов

en: Attribute Type
ru: Тип Атрибута

en: Attribute Types
ru: Типы Атрибутов

en: Attribute position (optional)
ru: Позиция Атрибута (необязательно)

en: Attribute properties that are not shared with other attributes
ru: Свойства атрибута, которые не используются совместно с другими атрибутами

en: Attribute type that limits the list of available attributes
ru: Тип атрибута, который ограничивает список доступных атрибутов

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Available currency for the current site
ru: Валюта доступная на текущем сайте

en: Available intervals in the front-end
ru: Доступные интервалы в публичной части

en: Available language for the current site
ru: Доступный язык для текущего сайта

en: Average product rating and total number of ratings by customers for this product
ru: Средняя оценка продукта и общее количество оценок этого продукта покупателями

en: Back in stock
ru: Восполнение на складе

en: Basic
ru: Основное

en: Basket
ru: Корзина

en: Billing address
ru: Платёжный адрес

en: Birthday
ru: День рождения

en: Birthday of the customer
ru: День рождения покупателя

en: Boost factor
ru: Коэффициент усиления

en: Boost factor (optional)
ru: Коэффициент усиления (необязательно)

en: Bug or suggestion?
ru: Ошибка или предложение?

en: Bulk edit
ru: Массовое редактирование

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel and return to list
ru: Отменить и вернуться к списку

en: Catalog
ru: Каталог

en: Catalog Lists Type
ru: Тип Списков Каталога

en: Catalog Lists Types
ru: Типы Списков Каталога

en: Categories
ru: Категории

en: Categories the product can be found in by the user on the web site
ru: Категории товара могут быть найдены пользователем на веб-сайте.

en: Categories the product will be shown for in the promotional section
ru: Категории, для которых товар будет показан в рекламном блоке

en: Category specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ru: Определенные опции конфигурации товара, будут доступны в шаблонах парно в виде ключ/значение

en: Change costs/item in %
ru: Изменение затрат на товар в %

en: Change rebate in %
ru: Изменить скидку в %

en: Change value in %
ru: Изменить значение в %

en: Channel
ru: Канал

en: Channel the order has been placed
ru: Канал заказ был размещен

en: Choose file
ru: Выбрать файл

en: City
ru: Город

en: City or town name (required)
ru: Название города (обязательно)

en: Class "%1$s" does not implement "%2$s"
ru: Класс "%1$s" не реализует "%2$s"

en: Class "%1$s" not available
ru: Недоступен класс "%1$s"

en: Class "%1$s" not found
ru: Не найден класс "%1$s"

en: Close
ru: Закрыть

en: Code
ru: Код

en: Code to uniquely identify the site, renaming is dangerous!
ru: Код для уникальной идентификации сайта, переименование рискованно!

en: Columns
ru: Колонки

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment of the reviewer
ru: Комментарий рецензента

en: Communication
ru: Взаимодействие

en: Company
ru: Компания

en: Company details
ru: Сведения о компании

en: Company name (optional)
ru: Название компании (необязательно)

en: Completed orders
ru: Выполненные заказы

en: Completed orders within the last seven days compared to the period before
ru: Выполненные заказы за последние 7 дней по сравнению с предыдущим периодом

en: Config
ru: Конфиг

en: Configurable
ru: Конфигурируемый

en: Configuration options, will be available as key/value pairs in the list item
ru: Параметры конфигурации, будут доступны в виде пар ключ/значение в списке товара

en: Context
ru: Контекст

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy this entry
ru: Скопировать эту запись

en: Costs
ru: Издержки

en: Count
ru: Цикл

en: Country
ru: Страна

en: Country ID
ru: ID Страны

en: Country code (required)
ru: Код страны (обязательно)

en: Country specific tax rate to calculate and display the included tax (B2C) or add the tax if required (B2B)
ru: Ставка налога конкретной страны для расчета и отображения включенного налога (B2C) или добавления налога, если требуется (B2B)

en: Country state code (optional)
ru: Код региона (необязательно)

en: Coupon
ru: Купон

en: Coupon provider or coupon decorator configuration name
ru: Провайдер купона или имя конфигурации декоратора купона

en: Created
ru: Создано

en: Currencies
ru: Валюты

en: Currency
ru: Валюта

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom domain or unique code of your shop
ru: Пользовательский домен или уникальный код вашего магазина

en: Customer
ru: Покупатель

en: Customer ID
ru: ID Покупателя

en: Customer Lists Type
ru: Тип Списков Клиентов

en: Customer Lists Types
ru: Типы Списков Клиентов

en: Customer Property Type
ru: Тип Свойства Клиента

en: Customer Property Types
ru: Типы Свойств Клиента

en: Customer characteristics that are not shared with other customers
ru: Характеристики клиента, которые не являются общими с другими клиентами

en: Customer comment (optional)
ru: Комментарий клиента (необязательно)

en: Customer e-mail address
ru: Адрес эл. почты клиента

en: Customer password
ru: Пароль Клиента

en: Customer properties that are not shared with other customers
ru: Свойства клиента, которые не передаются другим клиентам

en: Customer reference
ru: Рекомендация покупателей

en: Customer reference (optional)
ru: Ссылка на клиента (необязательно)

en: Dashboard
ru: Панель

en: Data
ru: Данные

en: Data set
ru: Набор данных

en: Dataset
ru: Набор данных

en: Date of the last delivery status change
ru: Дата последнего изменения статуса доставки

en: Date of the last payment status change
ru: Дата последнего изменения статуса оплаты

en: Date the subscription ends
ru: Дата окончания подписки

en: Days
ru: Дней

en: Default
ru: По умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete entries?
ru: Удалить записи?

en: Delete selected entries
ru: Удалить выбранные записи

en: Delete this entry
ru: Удалить эту запись

en: Deleting reviews is not allowed
ru: Удаление отзывов запрещено

en: Delivery
ru: Доставка

en: Delivery address
ru: Адрес доставки

en: Delivery date
ru: Дата доставки

en: Delivery in
ru: Доставка в

en: Delivery or payment costs for the products in the basket of the customer
ru: Стоимость доставки или оплаты товаров в корзине покупателя

en: Delivery status
ru: Статус доставки

en: Delivery timeframe (optional)
ru: Срок доставки (необязательно)

en: Delivery types
ru: Типы Доставки

en: Delivery within
ru: Доставка в течение

en: Depending on the selected data set, the list of shown fields for the product will be different
ru: В зависимости от выбранного набора данных список отображаемых полей для товара будет разным

en: Describe your image
ru: Опишите свой образ

en: Description of the text content if it's in a foreign language
ru: Описание текстового контента, если он на иностранном языке

en: Descritive name of the currency
ru: Наглядное представление валюты

en: Descritive name of the language
ru: Наглядное представление языка

en: Descritive name of the site
ru: Наглядное представление сайта

en: Discount
ru: Скидка

en: Display help texts
ru: Отображать справочные тексты

en: Domain
ru: Принадлежность

en: Download
ru: Скачать

en: Download this file
ru: Скачать этот файл

en: Duplicate entry
ru: Дублирующая запись

en: Duplicate entry (Ctrl+D)
ru: Дублировать запись (Ctrl+D)

en: E-Mail address (required)
ru: Адрес эл. почты (обязательно)

en: E-Mail address or account name (required)
ru: Адрес электронной почты или имя учетной записи (обязательно)

en: E-Mail address used for sending shop related e-mails
ru: Адрес электронной почты, используемый для отправки электронных писем, связанных с магазином

en: E-mail
ru: Эл. почта

en: E-mail address (optional)
ru: Адрес эл. почты (необязательно)

en: E-mail address that belongs to the address
ru: Адрес эл. почты, относящийся к адресу

en: EAN, SKU or article number (required)
ru: EAN, SKU или артикулярный номер (обязательно)

en: Edit
ru: Правка

en: Edit selected entries
ru: Редактирование выбранных записей

en: Edit this entry
ru: Редактировать эту запись

en: Editor
ru: Редактор

en: Email
ru: Эл. адрес

en: End date
ru: Конечная дата

en: End date (optional)
ru: Дата окончания (необязательно)

en: Enter group ID, code or label
ru: Введите идентификатор группы, код или метку

en: Entry deleted successfully
ru: Запись успешно удалена

en: Entry saved successfully
ru: Запись успешно сохранена

en: Entry specific configuration options, will be available as key/value pairs in the templates
ru: Параметры конфигурации, специфичные для входа, будут доступны в виде пар ключ/значение в шаблонах

en: Error
ru: Ошибка

en: Error deleting data
ru: Ошибка при удалении данных

en: Error retrieving data
ru: Ошибка при получении данных

en: Error saving data
ru: Ошибка сохранения данных

en: Excl. tax
ru: Искл. налог

en: Execution order of the plugins
ru: Порядок выполнения плагинов

en: Execution order of the rules
ru: Порядок выполнения правил

en: Export
ru: Экспорт

en: Facility
ru: Категория

en: Facsimile
ru: Факс

en: Facsimile number (optional)
ru: Номер факса (необязательно)

en: Factor to boost product in user search over other products (>1.0 positive boost, <1.0 negative boost)
ru: Коэффициент, повышающий значимость продукта в поиске пользователя по сравнению с другими продуктами (>1,0 положительный коэффициент, <1,0 отрицательный коэффициент)

en: Failed to write file to disk
ru: Не удалось записать файл на диск

en: File
ru: Файл

en: File does not exists: "%1$s"
ru: Файл не существует: "%1$s"

en: File upload stopped by extension
ru: Загрузка файла остановлена расширением

en: File uploaded successfully
ru: Файл успешно загружен

en: Find category
ru: Найти категорию

en: Find site
ru: Найти сайт

en: First
ru: Первый

en: First name
ru: Имя

en: First name (optional)
ru: Имя (необязательно)

en: First name of the person if used in cultures where they are used
ru: Имя лица, если оно используется в культурах, где они используются

en: Floor
ru: Этаж

en: Floor / Appartment
ru: Этаж / Квартира

en: Floor and/or apartment (optional)
ru: Этаж и/или квартира (необязательно)

en: For
ru: Для

en: Generate
ru: Создать

en: Generate image
ru: Создать изображение

en: Generate text
ru: Создайте текст

en: Given rebate amount
ru: Указанная сумма скидки

en: Go to attribute panel
ru: Перейти на панель атрибутов

en: Go to property type panel
ru: Перейти к панели типов свойств

en: Go to the list of attribute types
ru: Перейти к списку типов атрибутов

en: Granted rebate
ru: Предоставленная скидка

en: Group
ru: Группа

en: Group name describing for which members the group is for
ru: Название группы, описывающее, для каких участников предназначена группа

en: Groups
ru: Группы

en: Height
ru: Высота

en: Hidden attributes
ru: Скрытые атрибуты

en: Hidden product attributes that are stored with the ordered products
ru: Скрытые атрибуты товара, которые хранятся вместе с заказанными товарами

en: Highlighted suppliers of the product
ru: Выделенные поставщики продукта

en: Honorary title (optional)
ru: Почетное звание (необязательно)

en: Honorary titles like Dr., Ph.D, etc.
ru: Почетные звания, такие как доктор, магистр и т. д.

en: Hours
ru: Часы

en: House number
ru: Номер дома

en: House number (optional)
ru: Номер дома (необязательно)

en: How the customer is addressed in e-mails
ru: Как клиент обращается в эл. почте

en: How the supplier is addressed in e-mails
ru: Как поставщик обращается в эл. почте

en: Hyper-real and dramatic
ru: Гиперреальность и драматизм

en: ID of a related invoice, e.g. of a changed or refunded invoice
ru: ID соответствующего счета, например, измененного или возвращенного

en: ISO currency code (required)
ru: Код валюты ISO (обязательно)

en: ISO language code (required)
ru: Код языка ISO (обязательно)

en: Image
ru: Изображение

en: Image description
ru: Описание изображения

en: Images will only be shown for that language, useful if the media contains text or is language sepecific
ru: Изображения будут отображаться только для этого языка, полезно, если медиа содержит текст или конкретный язык

en: Import
ru: Импорт

en: Import/Export jobs
ru: Импорт/Экспорт заданий

en: Incl. tax
ru: Вкл. налог

en: Info
ru: Информация

en: Insert into
ru: Вставить в

en: Insert new entry
ru: Вставить новую запись

en: Insert new entry (Ctrl+I)
ru: Вставить новую запись (Ctrl+I)

en: Internal article name, will be used on the web site and for searching only if no other product names in any language exist
ru: Внутреннее название товара, будет использоваться на веб-сайте и для поиска только в том случае, если нет других названий товара на каком-либо языке.

en: Internal article name, will be used on the web site if no product name for the language is available
ru: Внутреннее название товара, будет использоваться на веб-сайте, если название товара для языка недоступно

en: Internal attribute name, will be used on the web site if no name for the language is available
ru: Внутреннее название атрибута, будет использоваться на веб-сайте, если название языка недоступно

en: Internal category name, will be used on the web site if no name for the language is available
ru: Внутреннее название категории, будет использоваться на веб-сайте, если название языка недоступно

en: Internal name (required)
ru: Внутреннее название (обязательно)

en: Internal type name shown in the administration interface
ru: Внутреннее название типа, отображаемое в интерфейсе админ панели

en: Interval
ru: Интервал

en: Interval (required)
ru: Интервал (обязательно)

en: Invalid characters in class name "%1$s"
ru: Недопустимые символы в названии класса "%1$s"

en: Invalid characters in client name "%1$s"
ru: Недопустимые символы в названии покупателя "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
ru: Недопустимое название класса "%1$s"

en: Invalid domain "%1$s"
ru: Недопустимый домен "%1$s"

en: Invalid factory "%1$s"
ru: Недопустимое предприятие "%1$s"

en: Invoice
ru: Счёт

en: Invoice No.
ru: Счет-фактура №.

en: Invoice no.
ru: Счет-фактура №.

en: Invoice number
ru: Номер счета-фактуры

en: Invoice number for the order
ru: Номер счета-фактуры для заказа

en: Label
ru: Надпись

en: Label (required)
ru: Метка (обязательно)

en: Label describing the interval, will be used if no name is available
ru: Метка, описывающая интервал, будет использоваться, если название не доступно

en: Language
ru: Язык

en: Language ID
ru: ID Языка

en: Language of the entered text
ru: Язык вводимого текста

en: Languages
ru: Языки

en: Last
ru: Последний

en: Last delivery status of the order
ru: Заключительный статус доставки заказа

en: Last name
ru: Фамилия

en: Last name (optional)
ru: Фамилия (необязательно)

en: Last name (required)
ru: Фамилия (обязательно)

en: Last name of the person or full name in cultures where no first names are used
ru: Фамилия лица или полное имя в культурах, где не используются имена

en: Last payment status of the order
ru: Заключительный статус об оплате заказа

en: Latest orders
ru: Последние заказы

en: Length
ru: Длина

en: List of articles that should be sold as one product, often at a reduced price
ru: Список товаров, которые должны продаваться как один товар, возможно, по сниженной цене

en: List of products often bought together
ru: Список товаров, часто покупаемых совместно

en: List of suggested products
ru: Список предлагаемых товаров

en: List type
ru: Тип списка

en: Loading entries ...
ru: Загрузка записей ...

en: Locale
ru: Локаль

en: Log
ru: Лог журнал

en: Manual transfer
ru: Ручной перевод

en: Map
ru: Карта

en: Media Lists Type
ru: Тип Списков Мультимедиа

en: Media Lists Types
ru: Типы Списков Мультимедиа

en: Media Property Type
ru: Тип Свойства Мультимедиа

en: Media Property Types
ru: Типы Свойств Мультимедиа

en: Media Type
ru: Тип Мультимедиа

en: Media Types
ru: Типы Мультимедиа

en: Media properties
ru: Свойства Мультимедиа

en: Menu
ru: Меню

en: Message
ru: Сообщение

en: Min. quantity
ru: Мин. количество

en: Minimum quantity
ru: Минимальное количество

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Mobile number
ru: Номер мобильного телефона

en: Mobile number (optional)
ru: Номер мобильного телефона (необязательно)

en: Model
ru: Модель

en: Modifed
ru: Изменено

en: Modified
ru: Изменено

en: Months
ru: Месяцев

en: More
ru: Еще

en: Move this entry up/down
ru: Переместить эту запись вниз/вверх

en: Name
ru: названию

en: Name in URL (optional)
ru: Имя в URL (необязательно)

en: Name of the basket
ru: Название корзины

en: Name of the downloaded file when customers saves the file on their computers
ru: Имя загружаемого файла, при сохранении пользователем файла на компьютер

en: Name of the reviewer
ru: Имя рецензента

en: Name of your shop shown to your customers
ru: Название вашего магазина показывается покупателям

en: Natural
ru: Натуральный

en: New
ru: Новый

en: New category
ru: Новая категория

en: New customers
ru: Новые клиенты

en: New customers within the last seven days
ru: Новые клиенты в течение последних семи дней

en: New customers within the last seven days compared to the period before
ru: Новые клиенты в течение последних семи дней по сравнению с ранним периодом

en: Next
ru: Далее

en: Next date
ru: Очередная дата

en: Next date (optional)
ru: Очередная дата (необязательно)

en: Next date the subscription is renewed
ru: Очередная дата продления подписки

en: No currencies available. Please enable at least one currency
ru: Нет доступных валют. Пожалуйста, включите хотя бы одну валюту.

en: No entries found
ru: Записи не найдены

en: No file was uploaded
ru: Файл не был загружен

en: No product found
ru: Продукт не найден

en: No theme options available
ru: Нет доступных опций темы

en: No view available
ru: Нет доступных режимов вывода

en: No voucher
ru: Нет купона

en: Non-shared properties for the media item
ru: Не разделяемые свойства для элемента мультимедиа

en: Non-shared properties for the price item
ru: Не разделяемые свойства для элемента цены

en: None
ru: Нет

en: Not all entries could be deleted
ru: Не все записи могут быть удалены

en: Not allowed or editor site is different
ru: Не разрешено или сайт редактора отличается

en: Not allowed to access JQAdm "%1$s" client
ru: Не разрешен доступ к клиенту JQAdm "%1$s"

en: Not implemented
ru: Не реализовано

en: Notes
ru: Примечания

en: Notes (not shown to customer)
ru: Примечания (не показываются заказчику)

en: Number of articles currently in stock, leave empty for an unlimited quantity
ru: Количество товара в наличии на текущий момент, оставьте пустым для неограниченного количества

en: Official VAT ID to determine if the tax needs to be billed in invoices
ru: Официальный ID НДС, определяет, должен ли налог выставляться в счетах

en: One provider and zero or more decorator class names separated by commas
ru: Один провайдер, ноль или более названий классов декораторов, разделенных запятыми

en: Only .webp, .jpg, .png and .gif are allowed for icons
ru: Для иконок разрешены только .webp, .jpg, .png и .gif.

en: Only .webp, .jpg, .png, .gif and .svg are allowed for logos
ru: Для логотипов допускаются только .webp, .jpg, .png, .gif и .svg

en: Only super users and administrators can delete entries
ru: Удалять записи могут только суперпользователи и администраторы

en: Open
ru: Открыть

en: Open Qty
ru: Открытое количество

en: Option
ru: Параметр

en: Optional product components that can be chosen by the customer together with the product
ru: Дополнительные компоненты товара, которые могут быть выбраны клиентом вместе с товаром

en: Order
ru: Заказ

en: Order ID
ru: ID Заказа

en: Order number entered by the customer
ru: Номер заказа, введенный клиентом

en: Order of the language/currency combinations
ru: Порядок языковых/валютных комбинаций

en: Order of the service options in the checkout process
ru: Добавление вариантов услуг в процессе оформления заказа

en: Order of the types in the frontend
ru: Упорядоченность типов в публичной части

en: Order totals
ru: Общие данные заказа

en: Ordered at
ru: Заказ сделан в

en: Orders by country
ru: Заказы по странам

en: Orders by day
ru: Заказы по дням

en: Orders by hour
ru: Заказы по часам

en: Orders by payment status
ru: Заказы по статусу оплаты

en: Overwrite the existing file and customers bought it in the past can then download the new content too
ru: Перезаписать существующий файл, и клиенты, купившие его в прошлый раз, смогут загрузить и новый контент.

en: PHP setting "%1$s" is disabled
ru: Настройка PHP "%1$s" отключена

en: PHP setting "%1$s" is enabled
ru: Параметр PHP "%1$s" включен

en: PHP setting for "%1$s" is too low
ru: Настройка PHP для "%1$s" весьма занижена

en: Page %1$d of %2$d
ru: Страница %1$d из %2$d

en: Password
ru: Пароль

en: Password (required)
ru: Пароль (обязательно)

en: Path
ru: Траектория

en: Pay date
ru: Дата оплаты

en: Pay status
ru: Статус оплаты

en: Payment
ru: Оплата

en: Payment date
ru: Дата платежа

en: Payment status
ru: Статус оплаты

en: Payment types
ru: Виды оплаты

en: Periods
ru: Периоды

en: Permission denied
ru: Доступ запрещен

en: Personal data
ru: Личные данные

en: Please insert the description of the text that should be generated here
ru: Пожалуйста, вставьте сюда описание текста, который должен быть сгенерирован

en: Please select
ru: Пожалуйста выберите

en: Plugin
ru: Дополнение

en: Plugin Type
ru: Тип Плагина

en: Plugin Types
ru: Типы Плагинов

en: Plugin label for describing the configured plugin
ru: Метка плагина для описания сконфигурированного плагина

en: Plugin position (required)
ru: Установки плагина (обязательно)

en: Plugin provider or plugin decorator configuration name
ru: Название конфигурации поставщика плагинов или декоратора плагинов

en: Position
ru: Позиция

en: Position (required)
ru: Позиция (обязательно)

en: Postal
ru: Почтовый

en: Postal code for delivery if used in the area the customer is living
ru: Почтовый индекс для доставки, если используется в регионе нахождения клиента

en: Postal code for delivery if used in the area the supplier is living
ru: Почтовый индекс для доставки, если используется в регионе нахождения поставщика

en: Postition
ru: Позиция

en: Potential problems
ru: Потенциальные проблемы

en: Previous
ru: Назад

en: Price
ru: Цена

en: Price Lists Type
ru: Тип Прайс-Листов

en: Price Lists Types
ru: Типы Прайс-Листов

en: Price Property Type
ru: Цена Тип недвижимости

en: Price Property Types
ru: Цена Типы недвижимости

en: Price Type
ru: Тип Цены

en: Price Types
ru: Типы Цен

en: Price properties
ru: Ценовые характеристики

en: Priority
ru: Приоритет

en: Problem
ru: Проблема

en: Product
ru: Товар

en: Product ID
ru: ID товара

en: Product ID, SKU or label
ru: Идентификатор продукта, SKU или этикетка

en: Product Lists Type
ru: Тип Списков Товара

en: Product Lists Types
ru: Типы Списков Товара

en: Product Property Type
ru: Тип Свойства Товара

en: Product Property Types
ru: Типы Свойств Товара

en: Product Type
ru: Тип Товара

en: Product Types
ru: Типы Товара

en: Product attributes stored in the basket where customers can enter their own texts or values
ru: Атрибуты товара, хранящиеся в корзине, где клиенты могут вводить свои собственные тексты или значения

en: Product attributes that are used by other products too
ru: Атрибуты товара, которые также используются другими товарами

en: Product characteristics that are not shared with other products
ru: Характеристики товара, которые не являются общими с другими товарами

en: Product code
ru: Код товара

en: Product costs
ru: Издержки на товар

en: Product height, e.g. 20.0 (in yard, inch, etc.)
ru: Высота товара, например 20.0 (в ярдах, дюймах и т. д.)

en: Product length, e.g. 30.0 (in yard, inch, etc.)
ru: Длина товара, например 20.0 (в ярдах, дюймах и т. д.)

en: Product name
ru: Название товара

en: Product payment
ru: Оплата товара

en: Product price
ru: Цена товара

en: Product quantity
ru: Количество товара

en: Product rebate
ru: Скидка на товар

en: Product shipping
ru: Доставка продуктов

en: Product status
ru: Состояние продукта

en: Product supplier
ru: Поставщик продукции

en: Product tax
ru: Налог на продукцию

en: Product type
ru: Тип товара

en: Product weight, e.g. 1.25 (in pound, ounce, etc.)
ru: Вес товара, например 1,25 (в фунтах, унциях и т. д.)

en: Product width, e.g. 17.5 (in yard, inch etc.)
ru: Ширина товара, например 17,5 (в ярдах, дюймах и т. д.)

en: Products
ru: Товары

en: Products bought together
ru: Сопутствующие друг другу товары

en: Promotion
ru: Продвижение

en: Properties
ru: Свойства

en: Property value (required)
ru: Значение свойства (обязательно)

en: Provider
ru: Поставщик

en: Provider/decorator class names (required)
ru: Названия классов поставщика/декоратора (обязательно)

en: Purchase
ru: Покупка

en: Quantity
ru: Количество

en: Quantity scale
ru: Шкала количества

en: Rabate
ru: Рабате

en: Rating
ru: Оценка

en: Rating and number of ratings for the merchant
ru: Рейтинг и количество оценок продавца

en: Rating of the reviewer
ru: Оценка рецензента

en: Reason
ru: Основание

en: Rebate
ru: Скидка

en: Reduction from the original price, used to calculate the rebate in % and the cross price
ru: Сокращение от исходной цены, используется для расчета скидки в % и кросс цены

en: Reference
ru: Рекомендация

en: Reference ID
ru: Идентификатор ссылки

en: Refund
ru: оплата:возврат

en: Related ID
ru: Связанный ID

en: Related order
ru: Связанный заказ

en: Related order ID (optional)
ru: Идентификатор связанного заказа (необязательно)

en: Related order of the customer
ru: Соответствующий заказ клиента

en: Remove background
ru: Удалить фон

en: Renew
ru: Возобновить

en: Replace file
ru: Заменить файл

en: Request
ru: Запрос

en: Required parameter "%1$s" is missing
ru: Отсутствует обязательный параметр "%1$s"

en: Required quantity of articles for block pricing, e.g. one article for $5.00, ten articles for $45.00
ru: Необходимое количество товаров для блочной проценки, например, один товар за 5 рублей, десять товаров за 45 рублей

en: Reset
ru: Сброс

en: Response
ru: Ответ

en: Response to the reviewer
ru: Ответ рецензенту

en: Review
ru: Рассмотрение

en: Reviewed entry
ru: Просмотрено вступление

en: Reviewer name
ru: Имя рецензента

en: Route name or page ID of the category page if this category should shown on a different page
ru: Название пути или ID страницы на стр. категории, если эта категория должна отображаться на другой странице

en: Route name or page ID of the product detail page if this product should shown on a different page
ru: Название пути или ID страницы на странице сведений о товаре, если этот товар должен отображаться на другой странице

en: Route or page ID (optional)
ru: Путь или ID страницы (необязательно)

en: Rule
ru: Правило

en: Rule Type
ru: Тип правила

en: Rule Types
ru: Типы правил

en: Rule label for describing the configured rule
ru: Метка правила для описания настроенного правила

en: Rule position (required)
ru: Положение правил (обязательно)

en: Rule provider or rule decorator configuration name
ru: Имя конфигурации поставщика правил или декоратора правил

en: Rules
ru: Правила

en: SKU
ru: Артикул SKU

en: Sales by weekday
ru: Продажи по дням недели

en: Sales of the last 30 days
ru: Продажи за последние 30 дней

en: Sales per month
ru: Продажи за месяц

en: Salutation
ru: Приветствие

en: Save
ru: Сохранить

en: Save & Close
ru: Сохранить и Закрыть

en: Save & Copy
ru: Сохранить и Копировать

en: Save & New
ru: Сохранить и Создать

en: Save entry (Ctrl+Enter)
ru: Сохранить запись (Ctrl+Enter)

en: Save entry (Ctrl+S)
ru: Сохранить запись (Ctrl+S)

en: Search
ru: Поиск

en: Second level type for grouping entries
ru: Тип второго уровня для группировки записей

en: Select all entries
ru: Выберите все записи

en: Select file
ru: Выбрать файл

en: Service
ru: Служба

en: Service Lists Type
ru: Тип Списков Служб

en: Service Lists Types
ru: Типы Списков Служб

en: Service Type
ru: Тип Службы

en: Service Types
ru: Типы Служб

en: Service attribute code
ru: Код службы атрибутов

en: Service costs
ru: Служба затрат

en: Service name
ru: Название службы

en: Service position (required)
ru: Позиция службы (обязательно)

en: Service price
ru: Стоймость обслуживания

en: Service provider or service decorator configuration name
ru: Служба провайдера или название конфигурации декоратора службы

en: Service rebate
ru: Служба скидок

en: Settings
ru: Настройки

en: Ship date
ru: Дата доставки

en: Ship status
ru: Статус доставки

en: Shipping
ru: Перевозка

en: Shipping / Payment costs
ru: Стоимость доставки / оплаты

en: Shipping/Payment costs
ru: Затраты доставки/оплаты

en: Shipping/item
ru: Доставка/вещь

en: Shop domain
ru: Домен магазина

en: Shop domain (required)
ru: Домен магазина (обязательно)

en: Shop e-mail
ru: Электронная почта магазина

en: Shop e-mail address (required)
ru: Адрес электронной почты магазина (обязательно)

en: Shop name
ru: Название магазина

en: Shop name (required)
ru: Название магазина (обязательно)

en: Shop theme
ru: Тема магазина

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the customer is living
ru: Короткий код региона/города (например, МСК), если он используется в стране нахождения клиента

en: Short state code (e.g. NY) if used in the country the supplier is living
ru: Короткий код региона/города (например, МСК), если он используется в стране нахождения поставщика

en: Show
ru: Показать

en: Show entry
ru: Показать запись

en: Show search form
ru: Показать форму поиска

en: Show/hide advanced data
ru: Показать/скрыть расширенные данные

en: Show/hide details
ru: Показать/скрыть детали

en: Show/hide navigation labels
ru: Показать/скрыть ярлыки навигации

en: Show/hide this entry
ru: Показать/скрыть эту запись

en: Shown if the article reached a stock level of zero
ru: Показывать, если товар достиг нулевого наличия

en: Since when the product is available, used for sorting in the front-end
ru: Как только товар доступен, использовать для сортировки в публичной части

en: Site
ru: Сайт

en: Site specific configuration options, will be available as key/value pairs
ru: Параметры конфигурации, специфичные для сайта, будут доступны в виде пары ключ/значение

en: Site the order was placed at
ru: На сайте заказ был размещен по адресу

en: Sites
ru: Сайты

en: Size
ru: Размер

en: Sorting of the attributes within the same attribute type
ru: Сортировка атрибутов в пределах одного типа атрибута

en: Sorting of the suppliers
ru: Сортировка поставщиков

en: Source of the invoice, e.g. by web or phone
ru: Источник счетов, например, через интернет или по телефону

en: Start date
ru: Начальная дата

en: Start typing ...
ru: Начните печатать ...

en: State
ru: Область

en: Status
ru: Статус

en: Stock Type
ru: Тип Склада

en: Stock Types
ru: Типы Складов

en: Stock level
ru: Уровень запасов

en: Stock type
ru: Тип запасов

en: Street
ru: Улица

en: Street name (optional)
ru: Название улицы (необязательно)

en: Style
ru: Стиль

en: Sub-total
ru: Промежуточная сумма

en: Subscription
ru: Подписка

en: Subscription interval with years, months, weeks and days, e.g. "P0Y1M2W3D" for zero years, one month, two weeks and three days
ru: Интервал подписки с годами, месяцами, неделями и днями, например, «P1Y1M2W3D» за один год, один месяц, две недели и три дня

en: Suggested products
ru: Рекомендованные товары

en: Sum
ru: Сумма

en: Supplier
ru: Поставщик

en: Supplier name or company
ru: Название поставщика или компании

en: Supplier position (required)
ru: Должность поставщика (обязательно)

en: Suppliers who manufacture the product
ru: Поставщики, которые производят продукт

en: Tag Type
ru: Тип Тега

en: Tag Types
ru: Типы Тегов

en: Tax
ru: Налог

en: Tax rate
ru: Налоговая ставка

en: Tax rate in %
ru: Налоговая ставка в %

en: Telephone
ru: Телефон

en: Telephone number (optional)
ru: Номер телефона (необязательно)

en: Temporary folder is missing
ru: Временная папка отсутствует

en: Text Lists Type
ru: Тип Текстовых Списков

en: Text Lists Types
ru: Типы Текстовых Списков

en: Text Type
ru: Тип Текста

en: Text Types
ru: Типы Текстов

en: The article is only shown on the web site after that date and time, useful or seasonal articles
ru: Товар отображается только на веб-сайте после указанной даты и времени, полезных или сезонных товаров.

en: The article is only shown on the web site until that date and time, useful or seasonal articles
ru: Товар отображается только на веб-сайте до этой даты и времени, полезные или сезонные товары

en: The entry is only shown on the web site after that date and time
ru: Запись будет показана на сайте только после этой даты и времени

en: The entry is only shown on the web site until that date and time
ru: Заявка отображается на сайте только до этой даты и времени

en: The media title is used for the title tag of the media on the web site
ru: Название мультимедиа используется для тега заголовка мультимедиа на веб-сайте

en: The name of the category shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
ru: Название категории, отображаемое в URL, будет использоваться, если не существует сегмента URL для конкретного языка

en: The name of the product shown in the URL, will be used if no language specific URL segment exists
ru: Название продукта, отображаемое в URL-адресе, будет использоваться, если не существует сегмента URL-адреса для конкретного языка

en: The option is only shown on the web site after that date and time
ru: Опция отображается только на веб-сайте после этой даты и времени.

en: The option is only shown on the web site until that date and time
ru: Опция отображается только на веб-сайте до этой даты и времени

en: The rule is only used after that date and time
ru: Правило используется только после этой даты и времени

en: The rule is only used until that date and time
ru: Правило используется только до этой даты и времени

en: The step value allowed for quantities in the basket, e.g. "0.1" for fractional quantities or "5" for multiple of five articles
ru: Значение шага, допустимое для количества в корзине, например, "0.1" для дробного количества или "5" для количества, кратного пяти.

en: The uploaded file exceeds the max. allowed filesize
ru: Загруженный файл превышает максимально допустимый размер

en: The uploaded file was only partially uploaded
ru: Загруженный файл был загружен только частично

en: Theme to change the layout of your shop
ru: Тема для изменения оформления вашего магазина

en: Three letter ISO currency code
ru: Трехбуквенный код валюты ISO

en: Time frame (optional)
ru: Временные рамки (необязательно)

en: Timestamp
ru: Отметка

en: Title
ru: Титул

en: Toggle dropdown
ru: Флажок выпадающего списка

en: Toogle selection
ru: Выбор Toogle

en: Top countries
ru: Лучшие страны

en: Total
ru: Всего

en: Total orders
ru: Всего заказов

en: Total orders within the last seven days compared to the period before
ru: Общее количество заказов за последние семь дней по сравнению с предыдущим периодом

en: Total ratings
ru: Общие рейтинги

en: Translate text
ru: Перевести текст

en: Translations
ru: Переводы

en: Tree node menu
ru: Меню узлов дерева

en: Two letter ISO country code
ru: Двухбуквенный код страны ISO

en: Two letter ISO language code
ru: Двухбуквенный код языка ISO

en: Type
ru: Тип

en: Type position (optional)
ru: Тип положения (необязательно)

en: Types
ru: Типы

en: Types for additional images like icons
ru: Типы дополнительных изображений, таких как иконки

en: Types for additional prices like per one lb/kg or per month
ru: Типы для дополнительных цен, таких как за один фунт/кг или в месяц

en: Types for additional texts like per one lb/kg or per month
ru: Типы для дополнительных текстов, таких как один фунт/кг или в месяц

en: URL of the customer web site
ru: URL-адрес веб-сайта клиента

en: URL of the supplier web site
ru: URL-адрес веб-сайта поставщика

en: URL segment
ru: Сегмент URL

en: URL target
ru: Целевой URL-адрес

en: Unable to call method "%1$s"
ru: Невозможно вызвать метод "%1$s"

en: Unable to read content from "%1$s"
ru: Невозможно прочитать содержимое файла "%1$s".

en: Unfinished orders
ru: Незаконченные заказы

en: Unfinished orders within the last seven days compared to the period before
ru: Незавершенные заказы за последние семь дней по сравнению с предыдущим периодом

en: Unique article code related to stock levels, e.g. from the ERP system, an EAN/GTIN number or self invented
ru: Уникальный код товара, связанный с индексом наличия, например, из системы ERP, номер EAN/GTIN или самостоятельно придуманной

en: Unique attribute code (required)
ru: Уникальный код атрибута (обязательно)

en: Unique attribute code, e.g. "green" for attributes of type "color"
ru: Уникальный код атрибута, например «зеленый» для атрибутов типа «цвет»

en: Unique category code (required)
ru: Уникальный код категории (обязательно)

en: Unique category code, either from external system or self-invented
ru: Уникальный код категории, либо из внешней системы, либо придуманный самостоятельно

en: Unique code (required)
ru: Уникальный код (обязательно)

en: Unique code to identify the service, usually self-invented
ru: Уникальный код для идентификации службы, как правило, самостоятельно придуманный

en: Unique customer account name
ru: Уникальное имя учетной записи клиента

en: Unique customer e-mail address
ru: Уникальный адрес эл. почты клиента

en: Unique group code (required)
ru: Уникальный код группы (обязательно)

en: Unique service code (required)
ru: Уникальный код службы (обязательно)

en: Unique site code (required)
ru: Уникальный код сайта (обязательно)

en: Unique supplier code
ru: Уникальный код поставщика

en: Unique type code
ru: Уникальный тип кода

en: Unique type code (required)
ru: Уникальный тип кода (обязательно)

en: Unique type code, e.g. "color" for attributes like "green", "blue", "red"
ru: Уникальный тип кода, например «цвет» для таких атрибутов, как «зеленый», «синий», «красный»

en: Unit price
ru: Цена за единицу

en: Unknown upload error
ru: Неизвестная ошибка загрузки

en: Upload CSV
ru: Загрузка CSV

en: Upload shop icon
ru: Загрузите значок магазина

en: Upload shop logo
ru: Загрузите логотип магазина

en: Uploaded
ru: Загружено

en: Use
ru: Используйте

en: User groups
ru: Группы пользователей

en: Usual time frame for the delivery of the product
ru: Обычные сроки доставки товара

en: VAT ID
ru: ID НДС

en: Value
ru: Значение

en: Value added tax identifier (optional)
ru: ID НДС (необязательно)

en: Variant attributes
ru: Вариант атрибутов

en: Variant product attributes that are stored with the ordered products
ru: Варианты атрибутов товара, которые хранятся вместе с заказными товарами

en: Vendor
ru: Поставщик

en: Verified
ru: Проверено

en: View details
ru: Посмотреть детали

en: Voucher
ru: Купон

en: Warehouse or local store if your articles are available at several locations
ru: Склад или местный магазин, если товары доступны в нескольких местоположениях

en: Web site
ru: Сайт

en: Web site URL (optional)
ru: URL-адрес сайта (необязательно)

en: Weeks
ru: Недели

en: Weight
ru: Вес

en: When the account and e-mail address has been verified
ru: Когда учетная запись и адрес электронной почты будут проверены

en: Width
ru: Ширина

en: YYYY-MM-DD hh:mm:ss (optional)
ru: ГГГГ-ММ-ДД чч:мм:сс (опционально)

en: Years
ru: Лет

en: You are going to delete one or more entries. Would you like to proceed?
ru: Вы собираетесь удалить одну или несколько записей. Вы хотите продолжить?

en: Your export will be available in a few minutes for download
ru: Ваш экспорт будет доступен для загрузки через несколько минут

en: Your response
ru: Ваш ответ

en: Zip code
ru: Индекс

en: Zip code (optional)
ru: Почтовый код (необязательно)

en: account
ru: счет

en: address
ru: Адреса

en: address:delivery
ru: Адрес доставки

en: address:payment
ru: Платёжный адрес

en: attribute
ru: Атрибуты

en: basket
ru: корзина

en: bundle
ru: Наборы

en: catalog
ru: Категории

en: category
ru: Категории

en: characteristic
ru: Характеристики

en: code
ru: Коды

en: company
ru: Компания

en: configuration
ru: конфигурация

en: countcountry
ru: страна

en: countday
ru: Заказы по дням

en: counthour
ru: Заказы по часам

en: countpaystatus
ru: Заказы по статусу оплаты

en: coupon
ru: Купоны

en: customer
ru: Покупатели

en: dashboard
ru: Панель

en: day
ru: По дням

en: deliverytype
ru: По типу доставки

en: download
ru: скачать

en: goods
ru: Каталог

en: group
ru: Группы

en: hour
ru: По часам

en: image
ru: Изображения

en: invoice
ru: Счета

en: latest
ru: Конечный

en: locale
ru: Локализации

en: locale/currency
ru: Валюты

en: locale/language
ru: Языки

en: locale/site
ru: Сайты

en: log
ru: Журнал

en: marketing
ru: маркетинг

en: media
ru: Мультимедиа

en: miss
ru: Мисс

en: mr
ru: Мистер

en: mrs
ru: Миссис

en: ms
ru: мс

en: new
ru: новое

en: no
ru: нет

en: none
ru: нет

en: not available any more
ru: больше не доступно

en: option
ru: Параметры

en: order
ru: Заказы

en: order:phone
ru: телефон

en: order:web
ru: веб

en: pay:-1
ru: незакончен

en: pay:0
ru: удален

en: pay:1
ru: отменен

en: pay:2
ru: отклонен

en: pay:3
ru: возмещен

en: pay:4
ru: в ожидании

en: pay:5
ru: авторизирован

en: pay:6
ru: получен

en: pay:7
ru: платить:7

en: paymentstatus
ru: По статусу оплаты

en: paymenttype
ru: По типам оплаты

en: physical
ru: Физический

en: plugin
ru: Плагины

en: price
ru: Цены

en: product
ru: Товары

en: property
ru: Свойства

en: quick/countcompleted
ru: быстро/закончено

en: quick/countcustomer
ru: быстрый/расчетный клиент

en: quick/counttotal
ru: быстро/всего

en: quick/countunfinished
ru: быстрый/законченный

en: reason:-1
ru: неудачен

en: reason:0
ru: завершен

en: reason:1
ru: отменен

en: related
ru: Товары

en: review
ru: Отзывы

en: rule
ru: правило

en: sales
ru: продажи

en: salesweekday
ru: Продажи по дням недели

en: selected
ru: выбранные

en: selection
ru: Варианты

en: service
ru: Службы

en: servicedelivery
ru: По типам доставки

en: servicepayment
ru: По типам оплаты

en: settings
ru: Настройки

en: setup
ru: установка

en: special
ru: Специально

en: stat:-1
ru: незакончен

en: stat:0
ru: удален

en: stat:1
ru: в ожидании

en: stat:2
ru: в обработке

en: stat:3
ru: отправлен

en: stat:4
ru: получен

en: stat:5
ru: потерян

en: stat:6
ru: отклонен

en: stat:7
ru: возращен

en: status:-1
ru: статус:-1

en: status:-2
ru: статус:-2

en: status:0
ru: статус:0

en: status:1
ru: статус:1

en: status:2
ru: статус:2

en: stock
ru: Склады

en: subscription
ru: Подписки

en: supplier
ru: Поставщики

en: tag
ru: Метки

en: tax:0
ru: налог:0

en: tax:1
ru: налог:1

en: text
ru: Тексты

en: theme
ru: тема

en: transaction
ru: транзакция

en: type
ru: Тип

en: type/attribute
ru: Атрибуты

en: type/attribute/lists
ru: Список Атрибутов

en: type/attribute/property
ru: Свойства Атрибутов

en: type/catalog/lists
ru: Списки Каталога

en: type/customer/lists
ru: Списки Покупателей

en: type/customer/property
ru: Свойства Покупателя

en: type/media
ru: Мультимедиа

en: type/media/lists
ru: Списки Мультимедиа

en: type/media/property
ru: Свойства Мультимедиа

en: type/plugin
ru: Плагины

en: type/price
ru: Цены

en: type/price/lists
ru: Списки Цен

en: type/price/property
ru: тип/цена/свойство

en: type/product
ru: Товары

en: type/product/lists
ru: Списки Товаров

en: type/product/property
ru: Свойства Товара

en: type/rule
ru: тип/правило

en: type/service
ru: Службы

en: type/service/lists
ru: Списки Служб

en: type/stock
ru: Склады

en: type/tag
ru: Метки

en: type/text
ru: Тексты

en: type/text/lists
ru: Списки Текстов

en: users
ru: пользователи

en: yes
ru: да
