aimeos-core - en to ar translation catalogue (220 entries)

note: / Rebate format with rebate value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s off
ar: تم إيقاف %2$s %1$s

note: / Price shipping format with shipping / payment cost value (%1$s) and currency (%2$s)
en: + %1$s %2$s/item
ar: + %1$s %1$s %2$s/عنصر

en: + Payment costs
ar: + تكاليف الدفع

en: + Shipping
ar: + الشحن

en: Account
ar: الحساب

en: All XML import
ar: كل استيراد XML

en: All orders are subject to our terms and conditions.
ar: تخضع جميع الطلبات لشروطنا وأحكامنا.

note: //opensource.org/licenses/LGPL-3.0 * @copyright Aimeos (aimeos.org), 2015-2025
en: An account has been created for you.
ar: تم إنشاء حسابك الجديد بنجاح

en: Article no.
ar: منتوج رقم

en: Attribute import XML
ar: استيراد السمات XML

en: Authorized payments of orders will be captured after dispatching or after a configurable amount of time
ar: سيتم تسجيل الدفعات المصرح بها للطلبات بعد الإرسال أو بعد فترة زمنية قابلة للتكوين

en: Batch update of payment/delivery status
ar: تحديث دفعة من حالة الدفع/التسليم

en: Billing address
ar: عنوان الدفع

en: Cache cleanup
ar: تنظيف ذاكرة التخزين المؤقت

en: Capture authorized payments
ar: قبض المدفوعات المصرح بها

en: Catalog import CSV
ar: استيراد الكتالوج CSV

en: Catalog import XML
ar: استيراد الكتالوج XML

en: Catalog site map
ar: خريطة موقع الكتالوج

en: Cleaned %1$s old products
ar: تم تنظيف %1$s من المنتجات القديمة

en: Cleanup baskets
ar: سلال التنظيف

en: Coupon code import CSV
ar: استيراد رمز القسيمة CSV

en: Coupon codes
ar: أكواد القسائم

en: Coupons
ar: الكوبونات

en: Creates a catalog site map for search engines
ar: إنشاء خريطة موقع كتالوج لمحركات البحث

en: Creates a product site map for search engines
ar: إنشاء خريطة موقع المنتج لمحركات البحث

en: Creates bought together product suggestions
ar: إنشاء اقتراحات المنتجات التي تم شراؤها معًا

en: Customer account e-mails
ar: رسائل البريد الإلكتروني لحساب العميل

en: Customer import XML
ar: استيراد العميل XML

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear %1$s %2$s
ar: عزيزي %1$s %2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Mr %1$s %2$s
ar: عزيزي السيد %1$s %2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Ms %1$s %2$s
ar: عزيزتي السيدة %1$s %2$s

en: Dear customer
ar: عزيزي العميل

en: Deletes unfinished orders an makes their products and coupon codes available again
ar: حذف الطلبات غير المكتملة وإتاحة منتجاتها وأكواد القسائم مرة أخرى

en: Deletes unpaid orders to keep the database clean
ar: حذف الطلبات غير المدفوعة للحفاظ على قاعدة البيانات نظيفة

en: Delivery address
ar: عنوان التوصيل

en: Delivery within
ar: التسليم داخل

en: Details
ar: التفاصيل

en: Executes all XML importers and rebuild the index
ar: تنفيذ جميع مستوردات XML وإعادة بناء الفهرس

en: Executes payment or delivery service providers that uses batch updates
ar: تنفيذ عمليات الدفع أو موفري خدمات التوصيل التي تستخدم تحديثات الدُفعات

en: Expanding "%1$s" node failed
ar: فشلت عملية توسيع العقدة "%1$s"

en: Exports all available products
ar: تصدير جميع المنتجات المتاحة

en: Exports orders to CSV file
ar: تصدير الطلبات إلى ملف CSV

en: Exports subscriptions to CSV file
ar: تصدير الاشتراكات إلى ملف CSV

en: Finished attribute import from "%1$s"
ar: تم الانتهاء من استيراد السمة من "%1$s"

en: Finished attribute import from file "%1$s"
ar: تم الانتهاء من استيراد السمة من الملف "%1$s"

en: Finished catalog import from "%1$s"
ar: تم الانتهاء من استيراد الكتالوج من "%1$s"

en: Finished catalog import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
ar: تم الانتهاء من استيراد الكتالوج من "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished catalog import from file "%1$s"
ar: تم الانتهاء من استيراد الكتالوج من الملف "%1$s"

en: Finished coupon/code import from "%1$s"
ar: تم الانتهاء من استيراد القسيمة/الرمز من "%1$s"

en: Finished customer import from "%1$s"
ar: تم الانتهاء من استيراد العميل من "%1$s"

en: Finished customer import from file "%1$s"
ar: تم الانتهاء من استيراد العميل من الملف "%1$s"

en: Finished group import from "%1$s"
ar: تم الانتهاء من استيراد المجموعة من "%1$s"

en: Finished group import from file "%1$s"
ar: تم الانتهاء من استيراد المجموعة من الملف "%1$s"

en: Finished product import from "%1$s"
ar: استيراد المنتج النهائي من "%1$s"

en: Finished product import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
ar: استيراد المنتج النهائي من "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished product import from file "%1$s"
ar: استيراد المنتج المنتهي من الملف "%1$s"

en: Finished stock import from "%1$s"
ar: استيراد المخزون المكتمل من "%1$s"

en: Finished stock import from file "%1$s"
ar: تم الانتهاء من استيراد المخزون من الملف "%1$s"

en: Finished supplier import from "%1$s"
ar: الانتهاء من استيراد المورد من "%1$s"

en: Finished supplier import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
ar: تم الانتهاء من استيراد المورد من "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished supplier import from file "%1$s"
ar: انتهاء استيراد المورد من الملف "%1$s"

en: Groups import XML
ar: استيراد المجموعات XML

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
ar: إذا كان لديك أي أسئلة، يرجى الرد على هذا البريد الإلكتروني

en: Imports new and updates existing attributes from XML files
ar: استيراد سمات جديدة وتحديث السمات الموجودة من ملفات XML

en: Imports new and updates existing categories from CSV files
ar: استيراد الفئات الجديدة وتحديث الفئات الموجودة من ملفات CSV

en: Imports new and updates existing categories from XML files
ar: استيراد فئات جديدة وتحديث الفئات الموجودة من ملفات XML

en: Imports new and updates existing coupon code from CSV files
ar: استيراد رموز القسائم الجديدة وتحديث رموز القسائم الحالية من ملفات CSV

en: Imports new and updates existing customers from XML files
ar: استيراد عملاء جدد وتحديث العملاء الحاليين من ملفات XML

en: Imports new and updates existing groups from XML files
ar: استيراد مجموعات جديدة وتحديث المجموعات الموجودة من ملفات XML

en: Imports new and updates existing products from CSV files
ar: استيراد المنتجات الجديدة وتحديث المنتجات الحالية من ملفات CSV

en: Imports new and updates existing products from XML files
ar: استيراد منتجات جديدة وتحديث المنتجات الحالية من ملفات XML

en: Imports new and updates existing stocks from CSV files
ar: استيراد مخزون جديد وتحديث المخزون الحالي من ملفات CSV

en: Imports new and updates existing suppliers from CSV files
ar: استيراد موردين جدد وتحديث الموردين الحاليين من ملفات CSV

en: Imports new and updates existing suppliers from XML files
ar: استيراد موردين جدد وتحديث الموردين الحاليين من ملفات XML

en: Incl. %1$s%% %2$s
ar: بما في ذلك %1$s%%%2$s

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
ar: بما في ذلك %1$s%% ضريبة القيمة المضافة

en: Included rebates
ar: الخصومات المشمولة

en: Index optimization
ar: تحسين الفهرس

en: Index rebuild
ar: إعادة بناء الفهرس

en: Invalid JSON encode message: %1$s
ar: رسالة ترميز JSON غير صالحة: %1$s

en: Invalid catalog lines during import: %1$d
ar: سطور كتالوج غير صالحة أثناء الاستيراد: %1$d

en: Invalid characters in class name "%1$s"
ar: الأحرف غير صالحة في اسم الفئة "%1$s"

en: Invalid characters in processor name "%1$s"
ar: الأحرف غير صالحة في اسم المعالج "%1$s"

en: Invalid characters in processor type "%1$s"
ar: أحرف غير صالحة في نوع المعالج "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
ar: اسم الفئة غير صحيح "%1$s"

en: Invalid message: %1$s
ar: رسالة غير صالحة: %1$s

en: Invalid product lines during import: %1$d
ar: سطور المنتجات غير صالحة أثناء الاستيراد: %1$d

en: Invalid supplier lines during import: %1$d
ar: سطور الموردين غير صالحة أثناء الاستيراد: %1$d

en: Invalid type "%1$s" (%2$s)
ar: النوع غير صالح "%1$s" (%2$s)

note: //wiki.windata.de/index.php?title=Purpose-SEPA-Codes) ISO 11649 RF Creditor Reference (optional, 35 characters structured code)
en: Invoice
ar: الفاتورة

en: Invoice %1$s
ar: الفاتورة %1$s

en: Like entered by you
ar: مثل التي أدخلتها

en: Log cleanup
ar: تنظيف السجل

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Name
ar: الإسم

en: No "catalog.code" column in CSV mapping found
ar: لم يتم العثور على عمود "catalog.code" في تعيين CSV

en: No "coupon.code.code" column in CSV mapping found
ar: لم يتم العثور على عمود "coupon.code.code" في تعيين CSV

en: No "product.code" column in CSV mapping found
ar: لم يتم العثور على عمود "Product.code" في تعيين CSV

en: No "supplier.code" column in CSV mapping found
ar: لم يتم العثور على عمود "رمز المورد" في تعيين CSV

en: No XML file "%1$s" found
ar: لم يتم العثور على ملف XML "%1$s"

en: No address with e-mail found in order with ID "%1$s"
ar: لم يتم العثور على عنوان مع بريد إلكتروني في الطلب ذي المعرف "%1$s"

en: One or more products you are watching have been updated.
ar: تم تحديث منتج أو أكثر من المنتجات التي تشاهدها.

en: Optimizes the index for searching products faster
ar: تحسين الفهرس للبحث عن المنتجات بشكل أسرع

en: Order date
ar: تاريخ الطلب

en: Order delivery related e-mails
ar: رسائل البريد الإلكتروني المتعلقة بتسليم الطلبات

en: Order details
ar: تفاصيل الطلب

en: Order export CSV
ar: طلب تصدير CSV

en: Order payment related e-mails
ar: رسائل البريد الإلكتروني المتعلقة بطلب الدفع

en: Order status import CSV
ar: استيراد حالة الطلب CSV

en: Parent node for code "%1$s" not found
ar: العقدة الرئيسية للرمز "%1$s" غير موجودة

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Price
ar: السعر

en: Process order delivery services
ar: معالجة خدمات توصيل الطلبات

en: Process subscriptions initially
ar: معالجة الاشتراكات في البداية

en: Product export
ar: تصدير المنتج

en: Product import CSV
ar: استيراد المنتج CSV

en: Product import XML
ar: استيراد المنتج XML

en: Product notification e-mails
ar: رسائل البريد الإلكتروني لإشعارات المنتج

en: Product site map
ar: خريطة موقع المنتج

en: Products bought together
ar: المنتجات التي تم شراؤها معًا

en: Qty
ar: الكمية

en: Quantity
ar: الكمية

en: Rebuilds the index for searching products
ar: يعيد بناء الفهرس للبحث عن المنتجات

en: Reference
ar: المرجع

en: Removes the expired entries from the cache
ar: إزالة الإدخالات منتهية الصلاحية من ذاكرة التخزين المؤقت

en: Removes the old baskets from the database
ar: إزالة السلال القديمة من قاعدة البيانات

en: Removes the old log entries from the database and archives them (optional)
ar: إزالة إدخالات السجل القديم من قاعدة البيانات وأرشفتها (اختياري)

en: Removes unfinished orders
ar: إزالة الطلبات غير المكتملة

en: Removes unpaid orders
ar: إزالة الطلبات غير المدفوعة

en: Renews subscriptions at next date
ar: تجديد الاشتراكات في التاريخ التالي

en: Required column "%1$s" not found for code "%2$s"
ar: العمود المطلوب "%1$s" غير موجود للرمز "%2$s"

en: Required configuration for "%1$s" is missing
ar: التكوين المطلوب ل "%1$s" غير موجود

en: Required mapping key "%1$s" is missing or contains no array
ar: مفتاح التعيين المطلوب "%1$s" مفقود أو لا يحتوي على مصفوفة

en: Rescale product images
ar: إعادة قياس صور المنتج

en: Rescales product images to the new sizes
ar: تغيير مقاسات صور المنتج إلى المقاسات الجديدة

en: Scaling image "%1$s" failed: %2$s
ar: فشل تحجيم الصورة "%1$s": %2$s

en: Scaling media item "%1$s" failed: %2$s
ar: فشل تحجيم عنصر الوسائط "%1$s": %2$s

en: Sends e-mails for new customer accounts
ar: إرسال رسائل البريد الإلكتروني لحسابات العملاء الجدد

en: Sends e-mails for watched products
ar: إرسال رسائل البريد الإلكتروني للمنتجات التي تمت مشاهدتها

en: Sends order confirmation or payment status update e-mails
ar: إرسال رسائل بريد إلكتروني لتأكيد الطلب أو تحديث حالة الدفع

en: Sends order delivery status update e-mails
ar: إرسال رسائل بريد إلكتروني لتحديث حالة تسليم الطلبات

en: Sends paid orders to the ERP system or logistic partner
ar: إرسال الطلبات المدفوعة إلى نظام تخطيط موارد المؤسسات أو الشريك اللوجستي

en: Sends the e-mail with the voucher to the customer
ar: يرسل البريد الإلكتروني مع القسيمة إلى العميل

en: Sent customer account e-mail to "%1$s"
ar: إرسال بريد إلكتروني لحساب العميل إلى "%1$s"

en: Sent order delivery e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
ar: تم إرسال بريد إلكتروني لتسليم الطلب "%1$s" والحالة "%2$s"

en: Sent order payment e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
ar: تم إرسال بريد إلكتروني للدفع بالطلب "%1$s" والحالة "%2$s"

en: Sent product notification e-mail to "%1$s"
ar: إرسال إشعار المنتج بالبريد الإلكتروني إلى "%1$s"

en: Sent voucher e-mails for order ID "%1$s"
ar: رسائل البريد الإلكتروني للقسائم المرسلة لمعرف الطلب "%1$s"

en: Started attribute import from "%1$s"
ar: بدء استيراد السمة من "%1$s"

en: Started attribute import from file "%1$s"
ar: تم بدء استيراد السمة من الملف "%1$s"

en: Started catalog import from "%1$s"
ar: بدء استيراد الكتالوج من "%1$s"

en: Started catalog import from file "%1$s"
ar: بدء استيراد الكتالوج من الملف "%1$s"

en: Started coupon code import from "%1$s"
ar: بدء استيراد رمز القسيمة من "%1$s"

en: Started coupon/code import from "%1$s"
ar: بدء استيراد القسيمة/الرمز من "%1$s"

en: Started customer import from "%1$s"
ar: بدء استيراد العميل من "%1$s"

en: Started customer import from file "%1$s"
ar: بدء استيراد العميل من الملف "%1$s"

en: Started group import from "%1$s"
ar: بدء استيراد المجموعة من "%1$s"

en: Started group import from file "%1$s"
ar: بدء استيراد المجموعة من الملف "%1$s"

en: Started product import from "%1$s"
ar: بدء استيراد المنتج من "%1$s"

en: Started product import from file "%1$s"
ar: بدء استيراد المنتج من الملف "%1$s"

en: Started stock import from "%1$s"
ar: بدء استيراد المخزون من "%1$s"

en: Started stock import from file "%1$s"
ar: بدء استيراد المخزون من الملف "%1$s"

en: Started supplier import from "%1$s"
ar: بدء استيراد المورد من "%1$s"

en: Started supplier import from file "%1$s"
ar: بدء استيراد المورد من الملف "%1$s"

en: Status
ar: الحالة

en: Status import for orders from CSV file
ar: استيراد الحالة للطلبات من ملف CSV

en: Stock import CSV
ar: استيراد المخزون CSV

en: Sub-total
ar: المجموع الفرعي

en: Subscription export CSV
ar: تصدير الاشتراك CSV

en: Subscription process end
ar: انتهاء عملية الاشتراك

en: Subscription process renew
ar: تجديد عملية الاشتراك

en: Subscription process start
ar: بدء عملية الاشتراك

en: Subscription product
ar: المنتج المسجل للإشتراك

en: Sum
ar: المجموع

en: Supplier import CSV
ar: استيراد الموردين CSV

en: Supplier import XML
ar: استيراد الموردين XML

en: Terminates expired subscriptions
ar: إنهاء الاشتراكات المنتهية صلاحيتها

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
ar: شكراً على طلبك %1$s من %2$s.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
ar: تم تغيير حالة تسليم طلبك %1$s من %2$s إلى "%3$s".

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
ar: الطلب معلق حتى نتلقى الدفعة النهائية. إذا كنت قد اخترت الدفع مقدمًا، يُرجى تحويل الأموال إلى حسابنا المصرفي مع معرف الطلب %1$s كمرجع.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The parcel for your order %1$s from %2$s could not be delivered.
ar: تعذر تسليم الطرد الخاص بطلبك %1$s من %2$s.

en: The payment couldn't be renewed
ar: لا يمكن تجديد الدفع

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s) and order date (%2$s)
en: The payment for your order %1$s from %2$s has been refunded.
ar: تم استرداد المبلغ المدفوع لطلبك %1$s من %2$s.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The payment status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
ar: تم تغيير حالة الدفع الخاصة بطلبك %1$s من %2$s إلى "%3$s".

en: The subscription for the product has ended
ar: انتهى الاشتراك في المنتج

en: The value of your voucher is %1$s | The value of your vouchers are %1$s
ar[0]: قيمة القسيمة الخاصة بك هي %1$s
ar[1]: قيمة القسيمة الخاصة بك هي %1$s
ar[2]: قيمة القسيمة الخاصة بك هي %1$s
ar[3]: قيمة القسيمة الخاصة بك هي %1$s
ar[4]: قيمة القسيمة الخاصة بك هي %1$s
ar[5]: قيمة القسيمة الخاصة بك هي %1$s

en: Total
ar: المجموع

en: Transfers money to vendors
ar: تحويل الأموال إلى البائعين

en: Transfers the price of ordered products to the vendors incl. commission handling
ar: تحويل أسعار المنتجات المطلوبة إلى البائعين بما في ذلك عمولة المناولة

en: Unable to add current address for customer with ID "%1$s"
ar: غير قادر على إضافة العنوان الحالي للعميل الذي يحمل المعرف "%1$s"

en: Unable to call method "%1$s"
ar: غير قادر على استدعاء الأسلوب "%1$s"

en: Unable to import catalog with code "%1$s": %2$s
ar: تعذر استيراد كتالوج برمز "%1$s": %2$s

en: Unable to import product with code "%1$s": %2$s
ar: يتعذر استيراد منتج برمز "%1$s": %2$s

en: Unable to import supplier with code "%1$s": %2$s
ar: يتعذر استيراد مورد برمز "%1$s": %2$s

en: Voucher
ar: القسيمة

en: Voucher %1$s
ar: القسيمة %1$s

en: Voucher related e-mails
ar: رسائل البريد الإلكتروني المتعلقة بالقسائم

en: Watched products
ar: المنتجات المشاهدة

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: We have received your payment, and will take care of your order immediately.
ar: لقد استلمنا دفعتك، وسوف نتولى أمر طلبك على الفور.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: We received the returned parcel for your order %1$s from %2$s.
ar: لقد استلمنا الطرد المرتجع لطلبك %1$s من %2$s.

en: Y-m-d
ar: ي-م-د

en: You can use your vouchers at any time in our online shop
ar: يمكنك استخدام قسائمك في أي وقت في متجرنا عبر الإنترنت

en: You've cancelled the subscription
ar: تم إلغاء الإشتراك الخاص بك

en: Your account
ar: حسابك

en: Your comment
ar: تعليقك

en: Your new account
ar: حسابك الجديد

en: Your order %1$s
ar: طلبك %1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
ar: تم إرسال طلبك %1$s من %2$s من %1$s.

en: Your reference
ar: مرجعك

en: Your reference number
ar: رقمك المرجعي

en: Your subscription
ar: اشتراكك

en: Your voucher
ar: قسيمتك

en: Your watched products
ar: المنتجات التي شاهدتها

en: delivery
ar: التوصيل

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
ar: من %1$s

en: like billing address
ar: مثل عنوان إرسال الفواتير

en: payment
ar: الدفع

en: tax
ar: الضريبة

en: taxgst
ar: تاكسجست

en: taxpst
ar: الضرائب
