aimeos-core - en to da translation catalogue (213 entries)

note: / Rebate format with rebate value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s off
da: %1$s %2$s rabat

note: / Price shipping format with shipping / payment cost value (%1$s) and currency (%2$s)
en: + %1$s %2$s/item
da: + %1$s %2$s/vare

en: + Payment costs
da: + Betalingsomkostninger

en: + Shipping
da: + Levering

en: Account
da: Konto

en: All XML import
da: Al XML-import

en: All orders are subject to our terms and conditions.
da: Alle ordrer er underlagt vores vilkår og betingelser.

note: //opensource.org/licenses/LGPL-3.0 * @copyright Aimeos (aimeos.org), 2015-2025
en: An account has been created for you.
da: Din konto er nu oprettet.

en: Article no.
da: Varenr.

en: Attribute import XML
da: Attribut-import XML

en: Authorized payments of orders will be captured after dispatching or after a configurable amount of time
da: Autoriserede betalinger af ordrer registreres efter afsendelse eller efter en konfigurerbar tidsperiode.

en: Batch update of payment/delivery status
da: Batch-opdatering af betalings-/leveringsstatus

en: Billing address
da: Faktureringsadresse

en: Cache cleanup
da: Oprydning i cachen

en: Capture authorized payments
da: Registrer godkendte betalinger

en: Catalog import CSV
da: Katalogimport CSV

en: Catalog import XML
da: Import af katalog XML

en: Catalog site map
da: Kort over kataloget

en: Cleaned %1$s old products
da: Rensede %1$s gamle produkter

en: Cleanup baskets
da: Kurve til oprydning

en: Coupon code import CSV
da: Import af kuponkode som CSV

en: Coupon codes
da: Kuponkode

en: Coupons
da: Kuponer

en: Creates a catalog site map for search engines
da: Opretter et katalog-sitemap til søgemaskiner

en: Creates a product site map for search engines
da: Opretter et produktkort til søgemaskiner

en: Creates bought together product suggestions
da: Skaber sammenkøbte produktforslag

en: Customer account e-mails
da: E-mails til kundekontoer

en: Customer import XML
da: Kundeimport XML

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear %1$s %2$s
da: Kære %1$s%2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Mr %1$s %2$s
da: Kære %1$s %2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Ms %1$s %2$s
da: Kære fru %1$s %2$s

en: Dear customer
da: Kære kunde

en: Deletes unfinished orders an makes their products and coupon codes available again
da: Sletter uafsluttede ordrer og gør deres produkter og kuponkoder tilgængelige igen

en: Deletes unpaid orders to keep the database clean
da: Sletter ubetalte ordrer for at holde databasen ren

en: Delivery address
da: Leveringsadresse

en: Delivery within
da: Levering inden

en: Details
da: Detajler

en: Executes all XML importers and rebuild the index
da: Udfører alle XML-importører og genopbygger indekset

en: Executes payment or delivery service providers that uses batch updates
da: Udfører betalings- eller leveringstjenesteudbydere, der bruger batchopdateringer

en: Expanding "%1$s" node failed
da: Udvidelse af noden "%1$s" mislykkedes

en: Exports all available products
da: Eksporterer alle tilgængelige produkter

en: Exports orders to CSV file
da: Eksporterer ordrer til CSV-fil

en: Exports subscriptions to CSV file
da: Eksporterer abonnementer til CSV-fil

en: Finished attribute import from "%1$s"
da: Færdig med at importere attributter fra "%1$s"

en: Finished attribute import from file "%1$s"
da: Færdig med at importere attributter fra filen "%1$s"

en: Finished catalog import from "%1$s"
da: Færdig med katalogimport fra "%1$s"

en: Finished catalog import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
da: Færdig katalogimport fra "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished catalog import from file "%1$s"
da: Færdig med katalogimport fra filen "%1$s"

en: Finished coupon/code import from "%1$s"
da: Færdig med at importere kuponer/koder fra "%1$s"

en: Finished customer import from "%1$s"
da: Færdig med at importere kunder fra "%1$s"

en: Finished customer import from file "%1$s"
da: Færdig med at importere kunder fra filen "%1$s"

en: Finished group import from "%1$s"
da: Færdig med gruppeimport fra "%1$s"

en: Finished group import from file "%1$s"
da: Færdig med gruppeimport fra filen "%1$s"

en: Finished product import from "%1$s"
da: Import af færdigt produkt fra "%1$s"

en: Finished product import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
da: Import af færdigt produkt fra "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished product import from file "%1$s"
da: Import af færdigt produkt fra filen "%1$s"

en: Finished stock import from "%1$s"
da: Import af færdigt lager fra "%1$s"

en: Finished stock import from file "%1$s"
da: Færdig med lagerimport fra filen "%1$s"

en: Finished supplier import from "%1$s"
da: Færdig leverandørimport fra "%1$s"

en: Finished supplier import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
da: Færdig leverandørimport fra "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished supplier import from file "%1$s"
da: Færdig leverandørimport fra filen "%1$s"

en: Groups import XML
da: Grupper importerer XML

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
da: Har du nogle spørgsmål, kan du besvare denne mail

en: Imports new and updates existing attributes from XML files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende attributter fra XML-filer

en: Imports new and updates existing categories from CSV files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende kategorier fra CSV-filer

en: Imports new and updates existing categories from XML files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende kategorier fra XML-filer

en: Imports new and updates existing coupon code from CSV files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende kuponkoder fra CSV-filer

en: Imports new and updates existing customers from XML files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende kunder fra XML-filer

en: Imports new and updates existing groups from XML files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende grupper fra XML-filer

en: Imports new and updates existing products from CSV files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende produkter fra CSV-filer

en: Imports new and updates existing products from XML files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende produkter fra XML-filer

en: Imports new and updates existing stocks from CSV files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende lagre fra CSV-filer

en: Imports new and updates existing suppliers from CSV files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende leverandører fra CSV-filer

en: Imports new and updates existing suppliers from XML files
da: Importerer nye og opdaterer eksisterende leverandører fra XML-filer

en: Incl. %1$s%% %2$s
da: Inkl. %1$s%% %2$s

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
da: Inkl. %1$s%% Moms

en: Included rebates
da: Inkluderet rabat

en: Index optimization
da: Optimering af indeks

en: Index rebuild
da: Genopbygning af indeks

en: Invalid JSON encode message: %1$s
da: Ugyldig JSON-kodning af besked: %1$s

en: Invalid catalog lines during import: %1$d
da: Ugyldige kataloglinjer under import: %1$d

en: Invalid characters in class name "%1$s"
da: Ugyldige tegn i klassenavnet "%1$s"

en: Invalid characters in processor name "%1$s"
da: Ugyldige tegn i processornavnet "%1$s"

en: Invalid characters in processor type "%1$s"
da: Ugyldige tegn i processortypen "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
da: Ugyldigt klassenavn "%1$s"

en: Invalid message: %1$s
da: Ugyldig besked: %1$s

en: Invalid product lines during import: %1$d
da: Ugyldige produktlinjer under import: %1$d

en: Invalid supplier lines during import: %1$d
da: Ugyldige leverandørlinjer under import: %1$d

en: Invalid type "%1$s" (%2$s)
da: Ugyldig type "%1$s" (%2$s)

note: //wiki.windata.de/index.php?title=Purpose-SEPA-Codes) ISO 11649 RF Creditor Reference (optional, 35 characters structured code)
en: Invoice
da: Faktura

en: Invoice %1$s
da: Faktura %1$s

en: Like entered by you
da: Som skrevet af dig

en: Log cleanup
da: Oprydning i loggen

en: Name
da: Navn

en: No "catalog.code" column in CSV mapping found
da: Ingen "catalog.code"-kolonne fundet i CSV-mappingen

en: No "coupon.code.code" column in CSV mapping found
da: Ingen "coupon.code.code"-kolonne fundet i CSV-mappingen

en: No "product.code" column in CSV mapping found
da: Ingen "product.code"-kolonne i CSV-mappingen fundet

en: No "supplier.code" column in CSV mapping found
da: Ingen "supplier.code"-kolonne i CSV-mappingen fundet

en: No XML file "%1$s" found
da: Ingen XML-fil "%1$s" fundet

en: No address with e-mail found in order with ID "%1$s"
da: Ingen adresse med e-mail fundet i ordre med ID "%1$s"

en: One or more products you are watching have been updated.
da: En eller flere produkter du ser, er blevet opdateret.

en: Optimizes the index for searching products faster
da: Optimerer indekset til hurtigere søgning efter produkter

en: Order date
da: Ordredato

en: Order delivery related e-mails
da: E-mails relateret til ordrelevering

en: Order details
da: Ordredetajler

en: Order export CSV
da: Ordreeksport CSV

en: Order payment related e-mails
da: E-mails relateret til ordrebetaling

en: Order status import CSV
da: Import af ordrestatus som CSV

en: Parent node for code "%1$s" not found
da: Overordnet node for koden "%1$s" ikke fundet

en: Password
da: kodeord

en: Price
da: Pris

en: Process order delivery services
da: Behandl levering af ordrer

en: Process subscriptions initially
da: Behandl abonnementer i første omgang

en: Product export
da: Eksport af produkter

en: Product import CSV
da: Produkt import CSV

en: Product import XML
da: XML-import af produkter

en: Product notification e-mails
da: E-mails med produktmeddelelser

en: Product site map
da: Kort over produktwebsted

en: Products bought together
da: Produkter købt sammen

en: Qty
da: Antal

en: Quantity
da: Antal

en: Rebuilds the index for searching products
da: Genopbygger indekset til søgning af produkter

en: Removes the expired entries from the cache
da: Fjerner de udløbne poster fra cachen

en: Removes the old baskets from the database
da: Fjerner de gamle kurve fra databasen

en: Removes the old log entries from the database and archives them (optional)
da: Fjerner de gamle logposter fra databasen og arkiverer dem (valgfrit)

en: Removes unfinished orders
da: Fjerner ufærdige ordrer

en: Removes unpaid orders
da: Fjerner ubetalte ordrer

en: Renews subscriptions at next date
da: Fornyer abonnementer på næste dato

en: Required column "%1$s" not found for code "%2$s"
da: Den påkrævede kolonne "%1$s" blev ikke fundet for koden "%2$s".

en: Required configuration for "%1$s" is missing
da: Den nødvendige konfiguration for "%1$s" mangler

en: Required mapping key "%1$s" is missing or contains no array
da: Den nødvendige kortlægningsnøgle "%1$s" mangler eller indeholder ikke noget array

en: Rescale product images
da: Omskalering af produktbilleder

en: Rescales product images to the new sizes
da: Skalerer produktbilleder til de nye størrelser

en: Scaling image "%1$s" failed: %2$s
da: Skalering af billedet "%1$s" mislykkedes: %2$s

en: Scaling media item "%1$s" failed: %2$s
da: Skalering af medieelementet "%1$s" mislykkedes: %2$s

en: Sends e-mails for new customer accounts
da: Sender e-mails til nye kundekonti

en: Sends e-mails for watched products
da: Sender e-mails for overvågede produkter

en: Sends order confirmation or payment status update e-mails
da: Sender e-mails med ordrebekræftelse eller opdatering af betalingsstatus

en: Sends order delivery status update e-mails
da: Sender e-mails med opdatering af ordrestatus

en: Sends paid orders to the ERP system or logistic partner
da: Sender betalte ordrer til ERP-systemet eller logistikpartneren

en: Sends the e-mail with the voucher to the customer
da: Sender e-mailen med voucheren til kunden

en: Sent customer account e-mail to "%1$s"
da: Sendt e-mail om kundekonto til "%1$s"

en: Sent order delivery e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
da: Sendt e-mail om ordrelevering for ordre "%1$s" og status "%2$s"

en: Sent order payment e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
da: Sendt e-mail om ordrebetaling for ordre "%1$s" og status "%2$s"

en: Sent product notification e-mail to "%1$s"
da: Sendt e-mail med produktmeddelelse til "%1$s"

en: Sent voucher e-mails for order ID "%1$s"
da: Sendt voucher-e-mails for ordre-ID "%1$s"

en: Started attribute import from "%1$s"
da: Startet attribut-import fra "%1$s"

en: Started attribute import from file "%1$s"
da: Startet attributimport fra filen "%1$s"

en: Started catalog import from "%1$s"
da: Startede katalogimport fra "%1$s"

en: Started catalog import from file "%1$s"
da: Startet katalogimport fra filen "%1$s"

en: Started coupon code import from "%1$s"
da: Startet import af kuponkode fra "%1$s"

en: Started coupon/code import from "%1$s"
da: Startet import af kupon/kode fra "%1$s"

en: Started customer import from "%1$s"
da: Startede kundeimport fra "%1$s"

en: Started customer import from file "%1$s"
da: Startet kundeimport fra filen "%1$s"

en: Started group import from "%1$s"
da: Startede gruppeimport fra "%1$s"

en: Started group import from file "%1$s"
da: Startet gruppeimport fra filen "%1$s"

en: Started product import from "%1$s"
da: Startet produktimport fra "%1$s"

en: Started product import from file "%1$s"
da: Startet produktimport fra filen "%1$s"

en: Started stock import from "%1$s"
da: Startet lagerimport fra "%1$s"

en: Started stock import from file "%1$s"
da: Startet lagerimport fra filen "%1$s"

en: Started supplier import from "%1$s"
da: Startet import af leverandør fra "%1$s"

en: Started supplier import from file "%1$s"
da: Startet leverandørimport fra filen "%1$s"

en: Status import for orders from CSV file
da: Import af status for ordrer fra CSV-fil

en: Stock import CSV
da: Lagerimport CSV

en: Subscription export CSV
da: Eksport af abonnementer som CSV

en: Subscription process end
da: Slut på abonnementsprocessen

en: Subscription process renew
da: Proces for fornyelse af abonnement

en: Subscription process start
da: Start af abonnementsproces

en: Subscription product
da: Abonnementsprodukt

en: Sum
da: Total

en: Supplier import CSV
da: Import af leverandør CSV

en: Supplier import XML
da: Import af leverandør XML

en: Terminates expired subscriptions
da: Opsiger udløbne abonnementer

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
da: Tak for din ordre %1$s fra %2$s.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
da: Leveringsstatus for din ordre %1$s fra %2$s har ændret sig til "%3$s".

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
da: Ordren er afventende, indtil vi modtager den endelige betaling. Hvis du har valgt at betale på forhånd, bedes du overføre pengene til vores bankkonto med ordre-ID %1$s som reference.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The parcel for your order %1$s from %2$s could not be delivered.
da: Pakken til din ordre %1$s fra %2$s kunne ikke leveres.

en: The payment couldn't be renewed
da: Betalingen kunne ikke fornyes

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s) and order date (%2$s)
en: The payment for your order %1$s from %2$s has been refunded.
da: Betalingen for din ordre %1$s fra %2$s er blevet refunderet.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The payment status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
da: Betalingsstatus for din ordre %1$s fra %2$s er blevet ændret til "%3$s".

en: The subscription for the product has ended
da: Abonnementet på produktet er afsluttet

en: The value of your voucher is %1$s | The value of your vouchers are %1$s
da[0]: Værdien af din voucher er %1$s
da[1]: Værdien af din voucher er %1$s

en: Transfers money to vendors
da: Overfører penge til leverandører

en: Transfers the price of ordered products to the vendors incl. commission handling
da: Overfører prisen på bestilte produkter til leverandørerne inkl. provisionshåndtering

en: Unable to add current address for customer with ID "%1$s"
da: Kunne ikke tilføje nuværende adresse for kunde med ID "%1$s"

en: Unable to call method "%1$s"
da: Kunne ikke kalde metoden "%1$s"

en: Unable to import catalog with code "%1$s": %2$s
da: Det er ikke muligt at importere kataloget med koden "%1$s": %2$s

en: Unable to import product with code "%1$s": %2$s
da: Produkt med koden "%1$s" kan ikke importeres: %2$s

en: Unable to import supplier with code "%1$s": %2$s
da: Det er ikke muligt at importere en leverandør med koden "%1$s": %2$s

en: Voucher
da: Rabatkupon

en: Voucher related e-mails
da: Voucher-relaterede e-mails

en: Watched products
da: Sete produkter

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: We have received your payment, and will take care of your order immediately.
da: Vi har modtaget din betaling og vil håndtere din ordre med det samme.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: We received the returned parcel for your order %1$s from %2$s.
da: Vi har modtaget den returnerede pakke for din ordre %1$s fra %2$s.

en: You can use your vouchers at any time in our online shop
da: Du kan bruge dine værdikuponer når som helst i vores online shop.

en: You've cancelled the subscription
da: Du har opsagt dit abonnement

en: Your account
da: Din konto

en: Your comment
da: Din kommentar

en: Your new account
da: Din nye konto

en: Your order %1$s
da: Din ordre %1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
da: Din ordre %1$s fra %2$s er blevet afsendt.

en: Your reference
da: Din reference

en: Your reference number
da: Dit referencenummer

en: Your subscription
da: Dit abonnement

en: Your voucher
da: Din rabatkode

en: Your watched products
da: Dine sete produkter

en: aimeos-catalog-sitemap-%d.xml
da: aimeos-katalog-sitemap-%d.xml

en: delivery
da: Levering

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
da: ved %1$s

en: like billing address
da: Som faktura-adresse

en: payment
da: Betaling

en: tax
da: moms

en: taxpst
da: skattefar
