aimeos-core - en to fi translation catalogue (216 entries)

en: + Payment costs
fi: + Maksukustannukset

en: + Shipping
fi: + Toimitus

en: Account
fi: Käyttäjätili

en: All XML import
fi: Kaikki XML-tuonti

en: All orders are subject to our terms and conditions.
fi: Kaikkiin tilauksiin sovelletaan käyttöehtojamme.

note: //opensource.org/licenses/LGPL-3.0 * @copyright Aimeos (aimeos.org), 2015-2025
en: An account has been created for you.
fi: Sinulle on luotu käyttäjätili

en: Article no.
fi: Esine nro.

en: Attribute import XML
fi: Attribuutin tuonti XML

en: Authorized payments of orders will be captured after dispatching or after a configurable amount of time
fi: Tilausten hyväksytyt maksut kirjataan lähetyksen jälkeen tai määritettävissä olevan ajan kuluttua.

en: Batch update of payment/delivery status
fi: Maksun/toimituksen tilan eräpäivitys

en: Billing address
fi: Laskutusosoite

en: Cache cleanup
fi: Välimuistin siivous

en: Capture authorized payments
fi: Hyväksyttyjen maksujen tallentaminen

en: Catalog import CSV
fi: Luettelon tuonti CSV

en: Catalog import XML
fi: Luettelon tuonti XML

en: Catalog site map
fi: Luettelon sivustokartta

en: Cleaned %1$s old products
fi: Puhdistettu %1$s vanhoja tuotteita

en: Cleanup baskets
fi: Siivouskorit

en: Coupon code import CSV
fi: Kuponkikoodin tuonti CSV

en: Coupon codes
fi: Alennuskoodit

en: Coupons
fi: Alennukset

en: Creates a catalog site map for search engines
fi: Luo luettelon sivustokartan hakukoneita varten

en: Creates a product site map for search engines
fi: Luo tuotteen sivustokartan hakukoneita varten

en: Creates bought together product suggestions
fi: Luo yhdessä ostettuja tuote-ehdotuksia

en: Customer account e-mails
fi: Asiakastilin sähköpostit

en: Customer import XML
fi: Asiakkaan tuonti XML

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear %1$s %2$s
fi: Hei %1$s %2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Mr %1$s %2$s
fi: Hei herra %1$s %2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Ms %1$s %2$s
fi: Hei %1$s %2$s

en: Dear customer
fi: Arvoisa asiakas

en: Deletes unfinished orders an makes their products and coupon codes available again
fi: Poistaa keskeneräiset tilaukset ja tekee niiden tuotteet ja kuponkikoodit jälleen saataville.

en: Deletes unpaid orders to keep the database clean
fi: Poistaa maksamattomat tilaukset pitääkseen tietokannan puhtaana.

en: Delivery address
fi: Toimitusosoite

en: Delivery within
fi: Toimitus ajassa

en: Details
fi: Lisätiedot

en: Executes all XML importers and rebuild the index
fi: Suorittaa kaikki XML-importterit ja rakentaa indeksin uudelleen.

en: Executes payment or delivery service providers that uses batch updates
fi: Suorittaa maksu- tai toimituspalvelujen tarjoajia, jotka käyttävät eräpäivityksiä.

en: Expanding "%1$s" node failed
fi: Solmun "%1$s" laajentaminen epäonnistui.

en: Exports all available products
fi: Vie kaikki saatavilla olevat tuotteet

en: Exports orders to CSV file
fi: Vie tilaukset CSV-tiedostoon

en: Exports subscriptions to CSV file
fi: Vie tilaukset CSV-tiedostoon

en: Finished attribute import from "%1$s"
fi: Attribuutin tuonti "%1$s" -laitteesta on päättynyt.

en: Finished attribute import from file "%1$s"
fi: Attribuutin tuonti tiedostosta "%1$s" on päättynyt.

en: Finished catalog import from "%1$s"
fi: Tuonti luettelosta "%1$s" saatiin valmiiksi

en: Finished catalog import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
fi: Luettelon tuonti "%1$s" (%2$d/%3$d) on päättynyt.

en: Finished catalog import from file "%1$s"
fi: Luettelon tuonti tiedostosta "%1$s" saatiin valmiiksi

en: Finished coupon/code import from "%1$s"
fi: Kupongin/koodin tuonti osoitteesta "%1$s" on päättynyt.

en: Finished customer import from "%1$s"
fi: Asiakkaan tuonti "%1$s" on päättynyt.

en: Finished customer import from file "%1$s"
fi: Asiakkaan tuonti tiedostosta "%1$s" saatiin valmiiksi

en: Finished group import from "%1$s"
fi: Ryhmätuonti "%1$s" on päättynyt.

en: Finished group import from file "%1$s"
fi: Ryhmien tuonti tiedostosta "%1$s" on päättynyt.

en: Finished product import from "%1$s"
fi: Valmiin tuotteen tuonti osoitteesta "%1$s"

en: Finished product import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
fi: Valmiin tuotteen tuonti "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished product import from file "%1$s"
fi: Valmiin tuotteen tuonti tiedostosta "%1$s"

en: Finished stock import from "%1$s"
fi: Valmiiden varastojen tuonti "%1$s":stä

en: Finished stock import from file "%1$s"
fi: Varastojen tuonti tiedostosta "%1$s" on päättynyt.

en: Finished supplier import from "%1$s"
fi: Toimittajan tuonti päättynyt "%1$s"-osoitteesta

en: Finished supplier import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
fi: Valmis toimittajan tuonti osoitteesta "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished supplier import from file "%1$s"
fi: Toimittajan tuonti tiedostosta "%1$s" on päättynyt.

en: Groups import XML
fi: Ryhmien tuonti XML

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
fi: Mikäli sinulla on kysymyksiä, ole hyvä ja vastaa tähän sähköpostiin

en: Imports new and updates existing attributes from XML files
fi: Tuo uusia ja päivittää olemassa olevia attribuutteja XML-tiedostoista.

en: Imports new and updates existing categories from CSV files
fi: Tuo uusia ja päivittää olemassa olevia luokkia CSV-tiedostoista.

en: Imports new and updates existing categories from XML files
fi: Tuo uusia ja päivittää olemassa olevia luokkia XML-tiedostoista.

en: Imports new and updates existing coupon code from CSV files
fi: Tuo uusia ja päivittää olemassa olevia kuponkikoodeja CSV-tiedostoista.

en: Imports new and updates existing customers from XML files
fi: Tuo uusia ja päivittää olemassa olevia asiakkaita XML-tiedostoista.

en: Imports new and updates existing groups from XML files
fi: Tuo uusia ryhmiä ja päivittää olemassa olevia ryhmiä XML-tiedostoista.

en: Imports new and updates existing products from CSV files
fi: Tuo uusia tuotteita ja päivittää olemassa olevia tuotteita CSV-tiedostoista.

en: Imports new and updates existing products from XML files
fi: Tuo uusia tuotteita ja päivittää olemassa olevia tuotteita XML-tiedostoista.

en: Imports new and updates existing stocks from CSV files
fi: Tuo uusia ja päivittää olemassa olevia varastoja CSV-tiedostoista.

en: Imports new and updates existing suppliers from CSV files
fi: Tuo uusia ja päivittää olemassa olevia toimittajia CSV-tiedostoista.

en: Imports new and updates existing suppliers from XML files
fi: Tuo uusia ja päivittää olemassa olevia toimittajia XML-tiedostoista.

en: Incl. %1$s%% %2$s
fi: Sis. %1$s%% %2$s

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
fi: Sis. %1$s%% Alv.

en: Included rebates
fi: Sisältää hyvitykset

en: Index optimization
fi: Indeksin optimointi

en: Index rebuild
fi: Indeksin uudelleenrakentaminen

en: Invalid JSON encode message: %1$s
fi: Väärä JSON-koodausviesti: %1$s

en: Invalid catalog lines during import: %1$d
fi: Tuonnin aikana virheelliset luettelorivit: %1$d

en: Invalid characters in class name "%1$s"
fi: Virheellisiä merkkejä luokkanimessä "%1$s"

en: Invalid characters in processor name "%1$s"
fi: Prosessorin nimessä "%1$s" on virheellisiä merkkejä.

en: Invalid characters in processor type "%1$s"
fi: Prosessorityypissä "%1$s" on virheellisiä merkkejä.

en: Invalid class name "%1$s"
fi: Virheellinen luokkanimi "%1$s"

en: Invalid message: %1$s
fi: Virheellinen viesti: %1$s

en: Invalid product lines during import: %1$d
fi: Tuonnin aikana virheelliset tuoterivit: %1$d

en: Invalid supplier lines during import: %1$d
fi: Tuonnin aikana virheelliset toimittajarivit: %1$d

en: Invalid type "%1$s" (%2$s)
fi: Virheellinen tyyppi "%1$s" (%2$s)

note: //wiki.windata.de/index.php?title=Purpose-SEPA-Codes) ISO 11649 RF Creditor Reference (optional, 35 characters structured code)
en: Invoice
fi: Lasku

en: Invoice %1$s
fi: Lasku %1$s

en: Like entered by you
fi: Antamasi tykkäys

en: Log cleanup
fi: Lokien siivous

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Name
fi: Nimi

en: No "catalog.code" column in CSV mapping found
fi: CSV-kartoituksessa ei löytynyt saraketta "catalog.code".

en: No "coupon.code.code" column in CSV mapping found
fi: CSV-kartoituksessa ei löytynyt saraketta "coupon.code.code".

en: No "product.code" column in CSV mapping found
fi: CSV-kartoituksessa ei löytynyt saraketta "product.code".

en: No "supplier.code" column in CSV mapping found
fi: CSV-kartoituksessa ei löytynyt saraketta "supplier.code".

en: No XML file "%1$s" found
fi: XML-tiedostoa "%1$s" ei löytynyt

en: No address with e-mail found in order with ID "%1$s"
fi: Tilauksesta, jonka ID on "%1$s", ei löytynyt sähköpostiosoitetta.

en: One or more products you are watching have been updated.
fi: Yksi tai useampi seuraamasi tuote on päivitetty.

en: Optimizes the index for searching products faster
fi: Optimoi indeksin tuotteiden nopeampaa hakua varten

en: Order date
fi: Tilauspäivämäärä

en: Order delivery related e-mails
fi: Tilauksen toimitukseen liittyvät sähköpostit

en: Order details
fi: Tilauksen lisätiedot

en: Order export CSV
fi: Tilauksen vienti CSV

en: Order payment related e-mails
fi: Tilauksen maksuun liittyvät sähköpostit

en: Order status import CSV
fi: Tilauksen tilan tuonti CSV

en: Parent node for code "%1$s" not found
fi: Koodin "%1$s" vanhempaa solmua ei löydy.

en: Password
fi: Salasana

en: Price
fi: Hinta

en: Process order delivery services
fi: Käsittele tilauksen toimituspalvelut

en: Process subscriptions initially
fi: Käsittele tilaukset aluksi

en: Product export
fi: Tuotteen vienti

en: Product import CSV
fi: Tuotteen tuonti CSV

en: Product import XML
fi: Tuotteen tuonti XML

en: Product notification e-mails
fi: Tuoteilmoitussähköpostit

en: Product site map
fi: Tuotteen sivustokartta

en: Products bought together
fi: Yhdessä ostetut tuotteet

en: Qty
fi: Kpl

en: Quantity
fi: Määrä

en: Rebuilds the index for searching products
fi: Rakentaa indeksin uudelleen tuotteiden hakua varten

en: Reference
fi: Viittaus

en: Removes the expired entries from the cache
fi: Poistaa vanhentuneet merkinnät välimuistista

en: Removes the old baskets from the database
fi: Poistaa vanhat korit tietokannasta.

en: Removes the old log entries from the database and archives them (optional)
fi: Poistaa vanhat lokimerkinnät tietokannasta ja arkistoi ne (valinnainen).

en: Removes unfinished orders
fi: Poistaa keskeneräiset tilaukset

en: Removes unpaid orders
fi: Poistaa maksamattomat tilaukset

en: Renews subscriptions at next date
fi: Uusii tilaukset seuraavana päivänä

en: Required column "%1$s" not found for code "%2$s"
fi: Vaadittua saraketta "%1$s" ei löydy koodille "%2$s".

en: Required configuration for "%1$s" is missing
fi: Vaadittu kokoonpano "%1$s" puuttuu.

en: Required mapping key "%1$s" is missing or contains no array
fi: Vaadittu yhdistämisavain "%1$s" puuttuu tai ei sisällä arraya.

en: Rescale product images
fi: Tuotekuvien uudelleenskaalaus

en: Rescales product images to the new sizes
fi: Skaalaa tuotekuvat uuteen kokoon

en: Scaling image "%1$s" failed: %2$s
fi: Kuvan "%1$s" skaalaus epäonnistui: %2$s

en: Scaling media item "%1$s" failed: %2$s
fi: Mediaelementin "%1$s" skaalaus epäonnistui: %2$s

en: Sends e-mails for new customer accounts
fi: Lähettää sähköpostiviestejä uusia asiakastilejä varten

en: Sends e-mails for watched products
fi: Lähettää sähköpostiviestejä katsotuista tuotteista

en: Sends order confirmation or payment status update e-mails
fi: Lähettää tilausvahvistus- tai maksun tilapäivityssähköpostiviestejä.

en: Sends order delivery status update e-mails
fi: Lähettää tilauksen toimitustilan päivityssähköpostiviestejä

en: Sends paid orders to the ERP system or logistic partner
fi: Lähettää maksetut tilaukset toiminnanohjausjärjestelmään tai logistiikkakumppanille.

en: Sends the e-mail with the voucher to the customer
fi: Lähettää asiakkaalle sähköpostiviestin, jossa on arvoseteli.

en: Sent customer account e-mail to "%1$s"
fi: Lähetetty asiakastilin sähköpostiviesti osoitteeseen "%1$s"

en: Sent order delivery e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
fi: Lähetetty tilauksen toimitussähköposti tilaukselle "%1$s" ja tilalle "%2$s".

en: Sent order payment e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
fi: Lähetetty tilauksen maksusähköposti tilaukselle "%1$s" ja tilalle "%2$s".

en: Sent product notification e-mail to "%1$s"
fi: Lähetetty tuoteilmoitussähköposti osoitteeseen "%1$s"

en: Sent voucher e-mails for order ID "%1$s"
fi: Lähetetyt tosite sähköpostit tilauksen ID "%1$s" osalta.

en: Started attribute import from "%1$s"
fi: Aloitettiin attribuutin tuonti osoitteesta "%1$s".

en: Started attribute import from file "%1$s"
fi: Aloitettiin attribuutin tuonti tiedostosta "%1$s".

en: Started catalog import from "%1$s"
fi: Luettelon tuonti aloitettu osoitteesta "%1$s".

en: Started catalog import from file "%1$s"
fi: Luettelon tuonti tiedostosta "%1$s" aloitettu.

en: Started coupon code import from "%1$s"
fi: Kuponkikoodin tuonti aloitettu osoitteesta "%1$s"

en: Started coupon/code import from "%1$s"
fi: Kupongin/koodin tuonti aloitettu osoitteesta "%1$s".

en: Started customer import from "%1$s"
fi: Aloitettiin asiakkaan tuonti osoitteesta "%1$s"

en: Started customer import from file "%1$s"
fi: Asiakkaan tuonti tiedostosta "%1$s" aloitettu.

en: Started group import from "%1$s"
fi: Ryhmän tuonti aloitettu "%1$s" -osoitteesta.

en: Started group import from file "%1$s"
fi: Ryhmän tuonti tiedostosta "%1$s" aloitettu.

en: Started product import from "%1$s"
fi: Tuotteen tuonti aloitettu osoitteesta "%1$s"

en: Started product import from file "%1$s"
fi: Tuotteen tuonti tiedostosta "%1$s" aloitettu.

en: Started stock import from "%1$s"
fi: Aloitettiin varastojen tuonti "%1$s"-osoitteesta

en: Started stock import from file "%1$s"
fi: Aloitettiin varastojen tuonti tiedostosta "%1$s"

en: Started supplier import from "%1$s"
fi: Toimittajan tuonti aloitettu osoitteesta "%1$s"

en: Started supplier import from file "%1$s"
fi: Toimittajan tuonti tiedostosta "%1$s" aloitettu.

en: Status
fi: Tila

en: Status import for orders from CSV file
fi: Tilan tuonti tilauksille CSV-tiedostosta

en: Stock import CSV
fi: Varastojen tuonti CSV

en: Sub-total
fi: Välisumma

en: Subscription export CSV
fi: Tilauksen vienti CSV

en: Subscription process end
fi: Tilausprosessin loppu

en: Subscription process renew
fi: Tilausprosessin uusiminen

en: Subscription process start
fi: Tilausprosessin aloitus

en: Subscription product
fi: Tilaustuote

en: Sum
fi: Summa

en: Supplier import CSV
fi: Toimittajan tuonti CSV

en: Supplier import XML
fi: Toimittajan tuonti XML

en: Terminates expired subscriptions
fi: Lopettaa vanhentuneet tilaukset

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
fi: Kiitos tilauksestasi %1$s sivulta %2$s.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
fi: Sivulta %2$s tekemäsi tilauksen %1$s toimituksen tila on muutettu tilaan "%3$s".

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
fi: Tilaus on vireillä kunnes vastaanotamme koko maksun. Jos olet päättänyt maksaa etukäteen, ole hyvä ja siirrä rahat pankkitilillemme käyttäen tilaus-ID:tä %1$s viitteenä.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The parcel for your order %1$s from %2$s could not be delivered.
fi: Sivulta %2$s tilaamasi tilauksen %1$s pakettia ei voitu toimittaa.

en: The payment couldn't be renewed
fi: Maksua ei voitu uusia

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s) and order date (%2$s)
en: The payment for your order %1$s from %2$s has been refunded.
fi: %2$s tilaamasi tilauksen %1$s maksu on hyvitetty.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The payment status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
fi: Tilauksen %1$s tilauksen %2$s maksutilaksi on muutettu "%3$s".

en: The subscription for the product has ended
fi: Tuotteen tilausaika on päättynyt

en: The value of your voucher is %1$s | The value of your vouchers are %1$s
fi[0]: Etusetelisi arvo on %1$s
fi[1]: Etuseteleidesi arvo on %1$s

en: Total
fi: Kokonaisuudessaan

en: Transfers money to vendors
fi: Siirtää rahaa myyjille

en: Transfers the price of ordered products to the vendors incl. commission handling
fi: Siirtää tilattujen tuotteiden hinnan myyjille, mukaan lukien palkkion käsittely.

en: Unable to add current address for customer with ID "%1$s"
fi: Nykyistä osoitetta ei pystytä lisäämään asiakkaalle, jonka tunnus on "%1$s".

en: Unable to call method "%1$s"
fi: Toimintoa "%1$s” ei voitu suorittaa

en: Unable to import catalog with code "%1$s": %2$s
fi: Luetteloa ei voida tuoda koodilla "%1$s": %2$s

en: Unable to import product with code "%1$s": %2$s
fi: Tuotetta, jonka koodi on "%1$s", ei voida tuoda: %2$s

en: Unable to import supplier with code "%1$s": %2$s
fi: Koodilla "%1$s" varustetun toimittajan tuonti ei onnistu: %2$s

en: Voucher %1$s
fi: Tosite %1$s

en: Voucher related e-mails
fi: Tositteisiin liittyvät sähköpostit

en: Watched products
fi: Katsotut tuotteet

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: We have received your payment, and will take care of your order immediately.
fi: Olemme vastaanottaneet maksusi ja käsittelemme tilauksesi välittömästi.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: We received the returned parcel for your order %1$s from %2$s.
fi: Vastaanotimme sivulta %2$s tilaamasi tilauksen %1$s palautetun paketin

en: Y-m-d
fi: V-kk-pvä

en: You can use your vouchers at any time in our online shop
fi: Voit kauttaa etuseteleitäsi nettikaupassamme milloin vain

en: You've cancelled the subscription
fi: Olet perunut tilauksen

en: Your account
fi: Käyttäjätilisi

en: Your comment
fi: Kommenttisi

en: Your new account
fi: Uusi käyttäjätilisi

en: Your order %1$s
fi: Tilauksesi %1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
fi: Tilauksesi %1$s sivulta %2$s on lähetetty.

en: Your reference
fi: Viitteesi

en: Your reference number
fi: Viitenumerosi

en: Your subscription
fi: Tilauksesi

en: Your voucher
fi: Etusetelisi

en: Your watched products
fi: Katsomasi tuotteet

en: aimeos-catalog-sitemap-%d.xml
fi: aimeos-katalogi-sivukartta-%d.xml

en: delivery
fi: toimitus

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
fi: sivulta %1$s

en: like billing address
fi: kuten laskutusosoite

en: payment
fi: maksu

en: tax
fi: vero
