aimeos-core - en to ja translation catalogue (222 entries)

note: / Address format with company (%1$s), salutation (%2$s), title (%3$s), first name (%4$s), last name (%5$s), / address part one (%6$s, e.g street), address part two (%7$s, e.g house number), address part three (%8$s, e.g additional information), / postal/zip code (%9$s), city (%10$s), state (%11$s), 
en: %1$s
    %2$s %3$s %4$s %5$s
    %6$s %7$s
    %8$s
    %9$s %10$s
    %11$s
    %12$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s
ja: %1$s%2$s%3$s%4$s%5$s%6$s%7$s%8$s%9$s%10$s%11$s%12$s%13$s%14$s%15$s%16$s%17$s%18$s

note: / Price format with price value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s
ja: %1$s%2$s

note: / Rebate format with rebate value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s off
ja: %1$s%2$sオフ

note: / Price shipping format with shipping / payment cost value (%1$s) and currency (%2$s)
en: + %1$s %2$s/item
ja: +%1$s%2$s/項目

en: + Payment costs
ja: +支払費用

en: + Shipping
ja: +出荷

en: Account
ja: アカウント

en: All XML import
ja: すべてのXMLインポート

en: All orders are subject to our terms and conditions.
ja: すべてのご注文は、当社の利用規約に従うものとします。

note: //opensource.org/licenses/LGPL-3.0 * @copyright Aimeos (aimeos.org), 2015-2025
en: An account has been created for you.
ja: アカウントが作成されました。

en: Article no.
ja: 記事番号

en: Attribute import XML
ja: 属性インポート XML

en: Authorized payments of orders will be captured after dispatching or after a configurable amount of time
ja: 注文の承認された支払いは、発送後または設定可能な時間経過後にキャプチャされます。

en: Batch update of payment/delivery status
ja: 支払/配送状況の一括更新

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Cache cleanup
ja: キャッシュのクリーンアップ

en: Capture authorized payments
ja: 承認された支払いをキャプチャする

en: Catalog import CSV
ja: カタログインポートCSV

en: Catalog import XML
ja: カタログインポートXML

en: Catalog site map
ja: カタログサイトマップ

en: Cleaned %1$s old products
ja: 古い製品 %1$s をクリーニングしました。

en: Cleanup baskets
ja: 清掃用バスケット

en: Coupon code import CSV
ja: クーポンコードインポートCSV

en: Coupon codes
ja: クーポンコード

en: Coupons
ja: クーポン

en: Creates a catalog site map for search engines
ja: 検索エンジン用のカタログサイトマップを作成します。

en: Creates a product site map for search engines
ja: 検索エンジン向けに製品サイトマップを作成

en: Creates bought together product suggestions
ja: 一緒に購入した製品の提案を作成する

en: Customer account e-mails
ja: 顧客アカウントのEメール

en: Customer import XML
ja: 顧客インポート XML

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear %1$s %2$s
ja: 親愛なる %1$s %2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Mr %1$s %2$s
ja: 拝啓 %1$s %2$s 様

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Ms %1$s %2$s
ja: さんへ %1$s %2$s

en: Dear customer
ja: お客様各位

en: Deletes unfinished orders an makes their products and coupon codes available again
ja: 未完了の注文を削除し、その商品とクーポンコードを再び利用できるようにする。

en: Deletes unpaid orders to keep the database clean
ja: 未払いの注文を削除し、データベースをクリーンに保つ。

en: Delivery address
ja: 配信先住所

en: Delivery within
ja: 納期

en: Details
ja: 詳細

en: Executes all XML importers and rebuild the index
ja: すべてのXMLインポータを実行し、インデックスを再構築する。

en: Executes payment or delivery service providers that uses batch updates
ja: バッチアップデートを使用する支払いまたは配送サービスプロバイダーを実行します。

en: Expanding "%1$s" node failed
ja: %1$s "ノードの展開に失敗しました。

en: Exports all available products
ja: 利用可能なすべての製品を輸出

en: Exports orders to CSV file
ja: 注文をCSVファイルにエクスポート

en: Exports subscriptions to CSV file
ja: 購読をCSVファイルにエクスポート

en: Finished attribute import from "%1$s"
ja: "%1$s" からの属性インポートを終了しました。

en: Finished attribute import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" からの属性のインポートを終了しました。

en: Finished catalog import from "%1$s"
ja: カタログのインポートを "%1$s" から終了しました。

en: Finished catalog import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
ja: "%1$s" からのカタログ・インポートを終了しました (%2$d/%3$d)

en: Finished catalog import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" からのカタログ・インポートを終了しました。

en: Finished coupon/code import from "%1$s"
ja: "%1$s" からのクーポン/コードのインポートが終了しました。

en: Finished customer import from "%1$s"
ja: "%1$s" からの顧客インポートを終了しました。

en: Finished customer import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" からの顧客のインポートを終了しました。

en: Finished group import from "%1$s"
ja: "%1$s" からのグループ・インポートを終了しました。

en: Finished group import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" からのグループ・インポートを終了しました。

en: Finished product import from "%1$s"
ja: "%1$s" からの完成品輸入

en: Finished product import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
ja: "%1$s" からの完成品輸入 (%2$d/%3$d)

en: Finished product import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" からの完成品インポート

en: Finished stock import from "%1$s"
ja: "%1$s" からの完成在庫インポート

en: Finished stock import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" からの在庫インポートを終了しました。

en: Finished supplier import from "%1$s"
ja: "%1$s" からのインポートが完了しました。

en: Finished supplier import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
ja: "%1$s" (%2$d/%3$d) からの輸入が完了しました。

en: Finished supplier import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" からのサプライヤ・インポートを終了しました。

en: Groups import XML
ja: グループのXMLインポート

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
ja: ご不明な点がございましたら、このメールに返信してください

en: Imports new and updates existing attributes from XML files
ja: XMLファイルから新しい属性をインポートし、既存の属性を更新します。

en: Imports new and updates existing categories from CSV files
ja: CSVファイルから新しいカテゴリをインポートし、既存のカテゴリを更新する

en: Imports new and updates existing categories from XML files
ja: XMLファイルから新しいカテゴリーをインポートし、既存のカテゴリーを更新します。

en: Imports new and updates existing coupon code from CSV files
ja: CSVファイルから新しいクーポンコードをインポートし、既存のクーポンコードを更新します。

en: Imports new and updates existing customers from XML files
ja: XMLファイルからの新規顧客のインポートと既存顧客の更新

en: Imports new and updates existing groups from XML files
ja: XMLファイルから新しいグループをインポートし、既存のグループを更新します。

en: Imports new and updates existing products from CSV files
ja: CSVファイルから新しい製品をインポートし、既存の製品を更新します。

en: Imports new and updates existing products from XML files
ja: XMLファイルから新しい製品をインポートし、既存の製品を更新します。

en: Imports new and updates existing stocks from CSV files
ja: CSVファイルから新規銘柄をインポート、既存銘柄を更新

en: Imports new and updates existing suppliers from CSV files
ja: CSVファイルから新しいサプライヤーをインポートし、既存のサプライヤーを更新します。

en: Imports new and updates existing suppliers from XML files
ja: XMLファイルから新しいサプライヤをインポートし、既存のサプライヤを更新します。

en: Incl. %1$s%% %2$s
ja: %1$s%% %2$s を含む。

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
ja: %1$s%%VATを含む

en: Included rebates
ja: 含まれたリベート

en: Index optimization
ja: インデックスの最適化

en: Index rebuild
ja: インデックスの再構築

en: Invalid JSON encode message: %1$s
ja: 無効な JSON エンコード・メッセージです：%1$s

en: Invalid catalog lines during import: %1$d
ja: インポート中に無効なカタログ行があります: %1$d。

en: Invalid characters in class name "%1$s"
ja: クラス名 "1%1$s"に無効な文字があります

en: Invalid characters in processor name "%1$s"
ja: プロセッサ名 "%1$s" に無効な文字があります。

en: Invalid characters in processor type "%1$s"
ja: プロセッサ・タイプ "%1$s" に無効な文字があります。

en: Invalid class name "%1$s"
ja: 無効なクラス名 "%1$s"

en: Invalid message: %1$s
ja: 無効なメッセージです：%1$s

en: Invalid product lines during import: %1$d
ja: インポート中に無効な製品行があります: %1$d

en: Invalid supplier lines during import: %1$d
ja: インポート中の無効なサプライヤ行: %1$d

en: Invalid type "%1$s" (%2$s)
ja: 無効な型 "%1$s" (%2$s) です。

note: //wiki.windata.de/index.php?title=Purpose-SEPA-Codes) ISO 11649 RF Creditor Reference (optional, 35 characters structured code)
en: Invoice
ja: 請求書

en: Invoice %1$s
ja: 請求書 %1$s

en: Like entered by you
ja: あなたが入力したLike

en: Log cleanup
ja: ログのクリーンアップ

en: Login
ja: ログイン

en: Name
ja: 名前

en: No "catalog.code" column in CSV mapping found
ja: CSVマッピングに "catalog.code "カラムが見つかりません。

en: No "coupon.code.code" column in CSV mapping found
ja: CSVマッピングに "coupon.code.code "カラムが見つかりません。

en: No "product.code" column in CSV mapping found
ja: CSVマッピングに "product.code "カラムが見つかりません。

en: No "supplier.code" column in CSV mapping found
ja: CSVマッピングに "supplier.code "カラムが見つかりません。

en: No XML file "%1$s" found
ja: XML ファイル "%1$s" が見つかりません。

en: No address with e-mail found in order with ID "%1$s"
ja: ID "%1$s" の注文に電子メールを含むアドレスが見つかりません。

en: One or more products you are watching have been updated.
ja: あなたが見ている1つ以上の商品が更新されました。

en: Optimizes the index for searching products faster
ja: インデックスを最適化し、商品検索を高速化

en: Order date
ja: 注文日

en: Order delivery related e-mails
ja: 注文配送関連メール

en: Order details
ja: 注文詳細

en: Order export CSV
ja: CSVエクスポート

en: Order payment related e-mails
ja: 注文支払い関連メール

en: Order status import CSV
ja: 注文状況インポートCSV

en: Parent node for code "%1$s" not found
ja: コード "%1$s" の親ノードが見つかりません。

en: Password
ja: パスワード

en: Price
ja: 価格

en: Process order delivery services
ja: 注文配送サービスの処理

en: Process subscriptions initially
ja: 初期契約処理

en: Product export
ja: 製品輸出

en: Product import CSV
ja: 製品インポートCSV

en: Product import XML
ja: 製品インポートXML

en: Product notification e-mails
ja: 製品通知メール

en: Product site map
ja: 製品サイトマップ

en: Products bought together
ja: 一緒に買った商品

en: Qty
ja: 数量

en: Quantity
ja: 数量

en: Rebuilds the index for searching products
ja: 商品検索用のインデックスを再構築

en: Reference
ja: 参考

en: Removes the expired entries from the cache
ja: キャッシュから期限切れのエントリを削除する。

en: Removes the old baskets from the database
ja: データベースから古いバスケットを削除します。

en: Removes the old log entries from the database and archives them (optional)
ja: データベースから古いログエントリを削除し、アーカイブする（オプション）

en: Removes unfinished orders
ja: 未完了の注文を削除する

en: Removes unpaid orders
ja: 未払い注文の削除

en: Renews subscriptions at next date
ja: 次回の契約更新日

en: Required column "%1$s" not found for code "%2$s"
ja: コード "%2$s" に必須の列 "%1$s" が見つかりません。

en: Required configuration for "%1$s" is missing
ja: "%1$s" に必要な設定がありません。

en: Required mapping key "%1$s" is missing or contains no array
ja: 必須のマッピング・キー "%1$s" がないか、配列が含まれていません。

en: Rescale product images
ja: 商品画像の拡大縮小

en: Rescales product images to the new sizes
ja: 商品画像を新しいサイズにリスケーリング

en: Scaling image "%1$s" failed: %2$s
ja: 画像 "%1$s" のスケーリングに失敗しました: %2$s

en: Scaling media item "%1$s" failed: %2$s
ja: メディア・アイテム "%1$s" のスケーリングに失敗しました: %2$s

en: Sends e-mails for new customer accounts
ja: 新規顧客アカウントのEメール送信

en: Sends e-mails for watched products
ja: ウォッチされた商品のEメールを送信

en: Sends order confirmation or payment status update e-mails
ja: 注文確認または支払い状況更新メールの送信

en: Sends order delivery status update e-mails
ja: 注文の配送状況を更新する電子メールを送信する

en: Sends paid orders to the ERP system or logistic partner
ja: 支払い済みの注文をERPシステムまたはロジスティック・パートナーに送信する。

en: Sends the e-mail with the voucher to the customer
ja: バウチャーを添付したEメールを顧客に送信する。

en: Sent customer account e-mail to "%1$s"
ja: 顧客アカウントの電子メールを "%1$s" に送信しました。

en: Sent order delivery e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
ja: 注文 "%1$s" およびステータス "%2$s" の注文配信メールを送信しました。

en: Sent order payment e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
ja: 注文 "%1$s" およびステータス "%2$s" の注文支払い電子メールを送信しました。

en: Sent product notification e-mail to "%1$s"
ja: 商品通知メールを "%1$s" に送信しました。

en: Sent voucher e-mails for order ID "%1$s"
ja: 注文ID "%1$s" のバウチャーメールを送信しました。

en: Started attribute import from "%1$s"
ja: "%1$s" から属性のインポートを開始しました。

en: Started attribute import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" から属性のインポートを開始しました。

en: Started catalog import from "%1$s"
ja: カタログのインポートを "%1$s" から開始しました。

en: Started catalog import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" からカタログ・インポートを開始しました。

en: Started coupon code import from "%1$s"
ja: "%1$s" からクーポンコードのインポートを開始しました。

en: Started coupon/code import from "%1$s"
ja: "%1$s" からクーポン/コードのインポートを開始しました。

en: Started customer import from "%1$s"
ja: "%1$s" から顧客のインポートを開始しました。

en: Started customer import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" から顧客のインポートを開始しました。

en: Started group import from "%1$s"
ja: "%1$s" からグループのインポートを開始しました。

en: Started group import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" からグループのインポートを開始しました。

en: Started product import from "%1$s"
ja: "%1$s" から製品のインポートを開始しました。

en: Started product import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" から製品のインポートを開始しました。

en: Started stock import from "%1$s"
ja: "%1$s" から在庫のインポートを開始した。

en: Started stock import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" から在庫のインポートを開始しました。

en: Started supplier import from "%1$s"
ja: "%1$s" からサプライヤのインポートを開始しました。

en: Started supplier import from file "%1$s"
ja: ファイル "%1$s" からサプライヤのインポートを開始しました。

en: Status
ja: 状態

en: Status import for orders from CSV file
ja: CSVファイルからの注文状況インポート

en: Stock import CSV
ja: 在庫インポートCSV

en: Sub-total
ja: 小計

en: Subscription export CSV
ja: CSVエクスポート

en: Subscription process end
ja: 加入手続き終了

en: Subscription process renew
ja: 購読プロセス更新

en: Subscription process start
ja: 加入手続き開始

en: Subscription product
ja: サブスクリプション商品

en: Sum
ja: 合計

en: Supplier import CSV
ja: サプライヤーインポートCSV

en: Supplier import XML
ja: サプライヤー・インポート XML

en: Terminates expired subscriptions
ja: 期限切れのサブスクリプションを終了する

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
ja: ご注文ありがとうございます%1$sから%2$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
ja: 注文%1$sの配達状況は %2$sから%3$sに変更されました。

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
ja: 最終支払いを受け取るまで、注文は保留中です。事前にお支払いを選択された場合は、ご注文ID%1$sを参考にして当行の銀行口座にお振込みください。

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The parcel for your order %1$s from %2$s could not be delivered.
ja: %2$sの注文%1$s sのパーセルを配送できませんでした。

en: The payment couldn't be renewed
ja: 支払いが更新されなかった

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s) and order date (%2$s)
en: The payment for your order %1$s from %2$s has been refunded.
ja: %2$s sから注文%1$sの支払いが払い戻されました。

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The payment status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
ja: %2$s からのご注文 %1$s の支払いステータスが "%3$s" に変更されました。

en: The subscription for the product has ended
ja: 本製品のサブスクリプションは終了しました。

en: The value of your voucher is %1$s | The value of your vouchers are %1$s
ja[0]: バウチャーの価値は %1$s です。

en: Total
ja: 合計

en: Transfers money to vendors
ja: 業者への送金

en: Transfers the price of ordered products to the vendors incl. commission handling
ja: 注文された商品の代金を、手数料を含めてベンダーに振り込む。

en: Unable to add current address for customer with ID "%1$s"
ja: ID "%1$s" を持つ顧客の現住所を追加できません。

en: Unable to call method "%1$s"
ja: メソッド "%1$s"を呼び出すことができません

en: Unable to import catalog with code "%1$s": %2$s
ja: コード "%1$s" のカタログをインポートできません：%2$s

en: Unable to import product with code "%1$s": %2$s
ja: コード "%1$s" の製品をインポートできません：%2$s

en: Unable to import supplier with code "%1$s": %2$s
ja: コード "%1$s" を持つサプライヤをインポートできません：%2$s

en: Voucher
ja: バウチャー

en: Voucher %1$s
ja: クーポン %1$s

en: Voucher related e-mails
ja: クーポン券関連メール

en: Watched products
ja: 見られた商品

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: We have received your payment, and will take care of your order immediately.
ja: 私たちはあなたのお支払いを受け取り、あなたの注文を直ちに世話します。

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: We received the returned parcel for your order %1$s from %2$s.
ja: %2$sから注文%1$sの返品小包を受け取りました。

en: You can use your vouchers at any time in our online shop
ja: バウチャーはオンラインショップでいつでもご利用いただけます。

en: You've cancelled the subscription
ja: サブスクリプションをキャンセルした

en: Your account
ja: あなたのアカウント

en: Your comment
ja: あなたのコメント

en: Your new account
ja: あなたの新しいアカウント

en: Your order %1$s
ja: ご注文%1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
ja: %2$sの注文%1$sが発送されました。

en: Your reference
ja: 参考

en: Your reference number
ja: 整理番号

en: Your subscription
ja: サブスクリプション

en: Your voucher
ja: あなたのバウチャー

en: Your watched products
ja: あなたの見た商品

en: aimeos-catalog-sitemap-%d.xml
ja: aimeos-カタログ-サイトマップ-%d.xml

en: delivery
ja: 配達

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
ja: %1$sから

en: like billing address
ja: 請求先住所

en: payment
ja: 支払い

en: tax
ja: 税金

en: taxgst
ja: タックスグスト

en: taxpst
ja: 納税者
