aimeos-core - en to sv translation catalogue (218 entries)

note: / Address format with company (%1$s), salutation (%2$s), title (%3$s), first name (%4$s), last name (%5$s), / address part one (%6$s, e.g street), address part two (%7$s, e.g house number), address part three (%8$s, e.g additional information), / postal/zip code (%9$s), city (%10$s), state (%11$s), 
en: %1$s
    %2$s %3$s %4$s %5$s
    %6$s %7$s
    %8$s
    %9$s %10$s
    %11$s
    %12$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s
sv: %2$s %3$s %4$s %5$s
    %1$s
    %7$s %6$s
    %8$s
    %10$s %11$s %9$s
    %12$s
    %13$s
    %14$s
    %15$s
    %16$s
    %17$s
    %18$s

note: / Price format with price value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s
sv: %2$s %1$s

note: / Rebate format with rebate value (%1$s) and currency (%2$s)
en: %1$s %2$s off
sv: %2$s %1$s off

note: / Price shipping format with shipping / payment cost value (%1$s) and currency (%2$s)
en: + %1$s %2$s/item
sv: + %2$s %1$s/item

en: + Payment costs
sv: Avgifter

en: + Shipping
sv: Frakt

en: Account
sv: Konto

en: All XML import
sv: All XML-import

en: All orders are subject to our terms and conditions.
sv: Alla beställningar omfattas av våra allmänna villkor.

note: //opensource.org/licenses/LGPL-3.0 * @copyright Aimeos (aimeos.org), 2015-2025
en: An account has been created for you.
sv: Ett konto har skapats åt dig

en: Article no.
sv: Artikelnummer

en: Attribute import XML
sv: Import av attribut XML

en: Authorized payments of orders will be captured after dispatching or after a configurable amount of time
sv: Godkända betalningar av order registreras efter avsändning eller efter en konfigurerbar tidsperiod

en: Batch update of payment/delivery status
sv: Batchuppdatering av betalnings-/leveransstatus

en: Billing address
sv: Faktureringsadress

en: Cache cleanup
sv: Rensning av cacheminnet

en: Capture authorized payments
sv: Registrera auktoriserade betalningar

en: Catalog import CSV
sv: Katalogimport CSV

en: Catalog import XML
sv: Katalogimport XML

en: Catalog site map
sv: Katalogens webbplatskarta

en: Cleaned %1$s old products
sv: Rensade %1$s gamla produkter

en: Cleanup baskets
sv: Korgar för städning

en: Coupon code import CSV
sv: Import av kupongkod CSV

en: Coupon codes
sv: Rabattkoder

en: Coupons
sv: Rabattkuponger

en: Creates a catalog site map for search engines
sv: Skapar en webbplatskarta för katalogen för sökmotorer

en: Creates a product site map for search engines
sv: Skapar en produktwebbplatskarta för sökmotorer

en: Creates bought together product suggestions
sv: Skapar tillsammans köpta produktförslag

en: Customer account e-mails
sv: E-postmeddelanden om kundkonton

en: Customer import XML
sv: XML för kundimport

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear %1$s %2$s
sv: Kära %1$s %2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Mr %1$s %2$s
sv: Kära Mr %1$s %2$s

note: / E-mail intro with first name (%1$s) and last name (%2$s)
en: Dear Ms %1$s %2$s
sv: Kära Ms %1$s %2$s

en: Dear customer
sv: Kära kund

en: Deletes unfinished orders an makes their products and coupon codes available again
sv: Raderar oavslutade beställningar och gör deras produkter och kupongkoder tillgängliga igen

en: Deletes unpaid orders to keep the database clean
sv: Raderar obetalda order för att hålla databasen ren

en: Delivery address
sv: Leveransadress

en: Delivery within
sv: Leverans inom

en: Details
sv: Detaljer

en: Executes all XML importers and rebuild the index
sv: Exekverar alla XML-importörer och bygger om indexet

en: Executes payment or delivery service providers that uses batch updates
sv: Genomför betalning eller leverans till tjänsteleverantörer som använder batchuppdateringar

en: Expanding "%1$s" node failed
sv: Expandering av noden "%1$s" misslyckades

en: Exports all available products
sv: Exporterar alla tillgängliga produkter

en: Exports orders to CSV file
sv: Exporterar order till CSV-fil

en: Exports subscriptions to CSV file
sv: Exporterar prenumerationer till CSV-fil

en: Finished attribute import from "%1$s"
sv: Avslutad attributimport från "%1$s"

en: Finished attribute import from file "%1$s"
sv: Slutförd attributimport från filen "%1$s"

en: Finished catalog import from "%1$s"
sv: Avslutad katalogimport från "%1$s"

en: Finished catalog import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
sv: Avslutad katalogimport från "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished catalog import from file "%1$s"
sv: Slutförd katalogimport från filen "%1$s"

en: Finished coupon/code import from "%1$s"
sv: Slutförd import av kupong/kod från "%1$s"

en: Finished customer import from "%1$s"
sv: Avslutad kundimport från "%1$s"

en: Finished customer import from file "%1$s"
sv: Slutförd kundimport från filen "%1$s"

en: Finished group import from "%1$s"
sv: Avslutad gruppimport från "%1$s"

en: Finished group import from file "%1$s"
sv: Slutförd gruppimport från filen "%1$s"

en: Finished product import from "%1$s"
sv: Import av färdig produkt från "%1$s"

en: Finished product import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
sv: Import av färdig produkt från "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished product import from file "%1$s"
sv: Import av färdig produkt från filen "%1$s"

en: Finished stock import from "%1$s"
sv: Import av färdigt lager från "%1$s"

en: Finished stock import from file "%1$s"
sv: Slutförd lagerimport från filen "%1$s"

en: Finished supplier import from "%1$s"
sv: Slutförd import av leverantör från "%1$s"

en: Finished supplier import from "%1$s" (%2$d/%3$d)
sv: Slutförd leverantörsimport från "%1$s" (%2$d/%3$d)

en: Finished supplier import from file "%1$s"
sv: Slutförd import av leverantör från filen "%1$s"

en: Groups import XML
sv: Grupper importerar XML

en: If you have any questions, please reply to this e-mail
sv: Har du några frågor, vänligen besvara detta mail

en: Imports new and updates existing attributes from XML files
sv: Importerar nya och uppdaterar befintliga attribut från XML-filer

en: Imports new and updates existing categories from CSV files
sv: Importerar nya och uppdaterar befintliga kategorier från CSV-filer

en: Imports new and updates existing categories from XML files
sv: Importerar nya och uppdaterar befintliga kategorier från XML-filer

en: Imports new and updates existing coupon code from CSV files
sv: Importerar nya och uppdaterar befintliga kupongkoder från CSV-filer

en: Imports new and updates existing customers from XML files
sv: Importerar nya och uppdaterar befintliga kunder från XML-filer

en: Imports new and updates existing groups from XML files
sv: Importerar nya och uppdaterar befintliga grupper från XML-filer

en: Imports new and updates existing products from CSV files
sv: Importerar nya och uppdaterar befintliga produkter från CSV-filer

en: Imports new and updates existing products from XML files
sv: Importerar nya och uppdaterar befintliga produkter från XML-filer

en: Imports new and updates existing stocks from CSV files
sv: Importerar nya och uppdaterar befintliga lager från CSV-filer

en: Imports new and updates existing suppliers from CSV files
sv: Importera nya och uppdatera befintliga leverantörer från CSV-filer

en: Imports new and updates existing suppliers from XML files
sv: Importerar nya och uppdaterar befintliga leverantörer från XML-filer

en: Incl. %1$s%% %2$s
sv: Inkl. %1$s%% %2$s

note: / Tax rate format with tax rate in percent (%1$s)
en: Incl. %1$s%% VAT
sv: Inkl. %1$s%% Moms

en: Included rebates
sv: Inkluderad rabatt

en: Index optimization
sv: Optimering av index

en: Index rebuild
sv: Återuppbyggnad av index

en: Invalid JSON encode message: %1$s
sv: Ogiltigt JSON-kodat meddelande: %1$s

en: Invalid catalog lines during import: %1$d
sv: Ogiltiga katalograder under import: %1$d

en: Invalid characters in class name "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i klassnamnet "%1$s"

en: Invalid characters in processor name "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i processornamnet "%1$s"

en: Invalid characters in processor type "%1$s"
sv: Ogiltiga tecken i processortyp "%1$s"

en: Invalid class name "%1$s"
sv: Ogiltigt klassnamn "%1$s"

en: Invalid message: %1$s
sv: Ogiltigt meddelande: %1$s

en: Invalid product lines during import: %1$d
sv: Ogiltiga produktrader under import: %1$d

en: Invalid supplier lines during import: %1$d
sv: Ogiltiga leverantörsrader under import: %1$d

en: Invalid type "%1$s" (%2$s)
sv: Ogiltig typ "%1$s" (%2$s)

note: //wiki.windata.de/index.php?title=Purpose-SEPA-Codes) ISO 11649 RF Creditor Reference (optional, 35 characters structured code)
en: Invoice
sv: Faktura

en: Invoice %1$s
sv: Faktura %1$s

en: Like entered by you
sv: Gillar, satt av dig

en: Log cleanup
sv: Uppstädning av loggar

en: Login
sv: Logga in

en: Name
sv: Namn

en: No "catalog.code" column in CSV mapping found
sv: Ingen "catalog.code"-kolumn i CSV-mappningen hittades

en: No "coupon.code.code" column in CSV mapping found
sv: Ingen kolumn "coupon.code.code" hittades i CSV-mappningen

en: No "product.code" column in CSV mapping found
sv: Ingen "product.code"-kolumn i CSV-mappningen hittades

en: No "supplier.code" column in CSV mapping found
sv: Ingen kolumn "supplier.code" hittades i CSV-mappningen

en: No XML file "%1$s" found
sv: Ingen XML-fil "%1$s" hittades

en: No address with e-mail found in order with ID "%1$s"
sv: Ingen adress med e-post hittades i order med ID "%1$s"

en: One or more products you are watching have been updated.
sv: En eller flera av produkterna du bevakar har uppdaterats

en: Optimizes the index for searching products faster
sv: Optimerar indexet för snabbare sökning efter produkter

en: Order date
sv: Orderdatum,

en: Order delivery related e-mails
sv: E-postmeddelanden relaterade till orderleverans

en: Order details
sv: Orderdetaljer

en: Order export CSV
sv: Orderexport CSV

en: Order payment related e-mails
sv: E-postmeddelanden relaterade till orderbetalning

en: Order status import CSV
sv: Import av orderstatus CSV

en: Parent node for code "%1$s" not found
sv: Överordnad nod för kod "%1$s" hittades inte

en: Password
sv: Lösenord

en: Price
sv: Pris

en: Process order delivery services
sv: Behandla beställningar av leveranstjänster

en: Process subscriptions initially
sv: Behandla prenumerationer initialt

en: Product export
sv: Export av produkter

en: Product import CSV
sv: Produktimport CSV

en: Product import XML
sv: Produktimport XML

en: Product notification e-mails
sv: E-postmeddelanden om produktaviseringar

en: Product site map
sv: Produktens webbplatskarta

en: Products bought together
sv: Produkter som köpts tillsammans

en: Qty
sv: Antal

en: Quantity
sv: Antal

en: Rebuilds the index for searching products
sv: Bygger om indexet för sökning av produkter

en: Reference
sv: Referens

en: Removes the expired entries from the cache
sv: Tar bort utgångna poster från cacheminnet

en: Removes the old baskets from the database
sv: Tar bort de gamla korgarna från databasen

en: Removes the old log entries from the database and archives them (optional)
sv: Tar bort de gamla loggposterna från databasen och arkiverar dem (valfritt)

en: Removes unfinished orders
sv: Avlägsnar oavslutade order

en: Removes unpaid orders
sv: Tar bort obetalda beställningar

en: Renews subscriptions at next date
sv: Förnya prenumerationer vid nästa datum

en: Required column "%1$s" not found for code "%2$s"
sv: Den obligatoriska kolumnen "%1$s" hittades inte för koden "%2$s"

en: Required configuration for "%1$s" is missing
sv: Nödvändig konfiguration för "%1$s" saknas

en: Required mapping key "%1$s" is missing or contains no array
sv: Den obligatoriska mappningsnyckeln "%1$s" saknas eller innehåller ingen array

en: Rescale product images
sv: Skala om produktbilder

en: Rescales product images to the new sizes
sv: Skalar om produktbilder till de nya storlekarna

en: Scaling image "%1$s" failed: %2$s
sv: Skalning av bilden "%1$s" misslyckades: %2$s

en: Scaling media item "%1$s" failed: %2$s
sv: Skalning av medieobjektet "%1$s" misslyckades: %2$s

en: Sends e-mails for new customer accounts
sv: Skickar e-post för nya kundkonton

en: Sends e-mails for watched products
sv: Skickar e-post för bevakade produkter

en: Sends order confirmation or payment status update e-mails
sv: Skickar e-postmeddelanden med orderbekräftelse eller uppdatering av betalningsstatus

en: Sends order delivery status update e-mails
sv: Skickar e-postmeddelanden med statusuppdateringar för orderleverans

en: Sends paid orders to the ERP system or logistic partner
sv: Skickar betalda order till ERP-systemet eller logistikpartnern

en: Sends the e-mail with the voucher to the customer
sv: Skickar e-postmeddelandet med värdebeviset till kunden

en: Sent customer account e-mail to "%1$s"
sv: Skickat e-postmeddelande till kundkonto till "%1$s"

en: Sent order delivery e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
sv: Skickat e-postmeddelande för orderleverans för order "%1$s" och status "%2$s"

en: Sent order payment e-mail for order "%1$s" and status "%2$s"
sv: Skickat e-postmeddelande om orderbetalning för order "%1$s" och status "%2$s"

en: Sent product notification e-mail to "%1$s"
sv: Skickat e-postmeddelande om produktavisering till "%1$s"

en: Sent voucher e-mails for order ID "%1$s"
sv: Skickat e-post med värdebevis för order-ID "%1$s"

en: Started attribute import from "%1$s"
sv: Startade attributimport från "%1$s"

en: Started attribute import from file "%1$s"
sv: Startade import av attribut från filen "%1$s"

en: Started catalog import from "%1$s"
sv: Startade katalogimport från "%1$s"

en: Started catalog import from file "%1$s"
sv: Startade katalogimport från filen "%1$s"

en: Started coupon code import from "%1$s"
sv: Startade import av kupongkod från "%1$s"

en: Started coupon/code import from "%1$s"
sv: Startade import av kupong/kod från "%1$s"

en: Started customer import from "%1$s"
sv: Startade kundimport från "%1$s"

en: Started customer import from file "%1$s"
sv: Startade kundimport från filen "%1$s"

en: Started group import from "%1$s"
sv: Startade gruppimport från "%1$s"

en: Started group import from file "%1$s"
sv: Startade gruppimport från filen "%1$s"

en: Started product import from "%1$s"
sv: Startade produktimport från "%1$s"

en: Started product import from file "%1$s"
sv: Startade produktimport från filen "%1$s"

en: Started stock import from "%1$s"
sv: Startade lagerimport från "%1$s"

en: Started stock import from file "%1$s"
sv: Startade lagerimport från filen "%1$s"

en: Started supplier import from "%1$s"
sv: Startade import av leverantör från "%1$s"

en: Started supplier import from file "%1$s"
sv: Startade import av leverantör från filen "%1$s"

en: Status import for orders from CSV file
sv: Import av status för order från CSV-fil

en: Stock import CSV
sv: Lagerimport CSV

en: Sub-total
sv: Delsumma

en: Subscription export CSV
sv: Prenumerationsexport CSV

en: Subscription process end
sv: Prenumerationsprocessens slut

en: Subscription process renew
sv: Prenumerationsprocess förnya

en: Subscription process start
sv: Start av prenumerationsprocessen

en: Subscription product
sv: Produktprenumeration

en: Sum
sv: Summa

en: Supplier import CSV
sv: Import av leverantör CSV

en: Supplier import XML
sv: Leverantörsimport XML

en: Terminates expired subscriptions
sv: Avslutar förfallna prenumerationer

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: Thank you for your order %1$s from %2$s.
sv: Tack för din order %1$s från %2$s.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The delivery status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
sv: Leveransstatus på din order %1$s från %2$s har uppdaterats till "%3$s".

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The order is pending until we receive the final payment. If you've chosen to pay in advance, please transfer the money to our bank account with the order ID %1$s as reference.
sv: Ordern är i vänteöläge tills vi erhållit full betalning. Om du valt att betala i förskott, vänligen för över betalningen till vårt bankkonto, ange order id %1$s som referens.

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: The parcel for your order %1$s from %2$s could not be delivered.
sv: Paketet med din order %1$s från %2$s kunde inte levereras.

en: The payment couldn't be renewed
sv: Betalningen kunde inte förnyas

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s) and order date (%2$s)
en: The payment for your order %1$s from %2$s has been refunded.
sv: Betalningen för din order %1$s från %2$s har återbetalats.

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: The payment status of your order %1$s from %2$s has been changed to "%3$s".
sv: Betalningsstatusen för din order %1$s från %2$s har ändrats till "%3$s".

en: The subscription for the product has ended
sv: Prenumerationen på produktern har upphört

en: The value of your voucher is %1$s | The value of your vouchers are %1$s
sv[0]: Värdet på din rabattkupong är %1$s
sv[1]: Värdet på dina rabattkuponger är %1$s

en: Transfers money to vendors
sv: Överför pengar till leverantörer

en: Transfers the price of ordered products to the vendors incl. commission handling
sv: Överför priset på beställda produkter till leverantörerna inklusive provisionshantering

en: Unable to add current address for customer with ID "%1$s"
sv: Det går inte att lägga till aktuell adress för kund med ID "%1$s"

en: Unable to call method "%1$s"
sv: Det går inte att anropa metoden "%1$s"

en: Unable to import catalog with code "%1$s": %2$s
sv: Det går inte att importera katalogen med koden "%1$s": %2$s

en: Unable to import product with code "%1$s": %2$s
sv: Det går inte att importera en produkt med koden "%1$s": %2$s

en: Unable to import supplier with code "%1$s": %2$s
sv: Det går inte att importera en leverantör med koden "%1$s": %2$s

en: Voucher
sv: Kupong

en: Voucher %1$s
sv: Värdebevis %1$s

en: Voucher related e-mails
sv: Voucher-relaterade e-postmeddelanden

en: Watched products
sv: Matchande produkter

note: / Payment e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and payment status (%3$s)
en: We have received your payment, and will take care of your order immediately.
sv: Vi har mottagit din betalninge och kommer att hantera din order snarast

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: We received the returned parcel for your order %1$s from %2$s.
sv: Vi har tagit emot returpaketet för order %1$s från %2$s.

en: You can use your vouchers at any time in our online shop
sv: Du kan använda dina rabattkuponter när du vill i shoppen

en: You've cancelled the subscription
sv: Du har avslutat din prenumeration

en: Your account
sv: Ditt konto

en: Your comment
sv: Din kommentar

en: Your new account
sv: Ditt nya konto

en: Your order %1$s
sv: Din order %1$s

note: / Delivery e-mail intro with order ID (%1$s), order date (%2$s) and delivery status (%3%s)
en: Your order %1$s from %2$s has been dispatched.
sv: Din order %1$s från %2$s har skickats.

en: Your reference
sv: Din referens

en: Your reference number
sv: Ditt referensnummer

en: Your subscription
sv: Din prenumeration

en: Your voucher
sv: Din rabattkupong

en: Your watched products
sv: Dina produktbevakningar

en: aimeos-catalog-sitemap-%d.xml
sv: aimeos-katalog-sitemap-%d.xml

en: delivery
sv: Delivery

note: / Price quantity format with quantity (%1$s)
en: from %1$s
sv: från %1$s

en: like billing address
sv: Samma som fakturaadress

en: payment
sv: Betalning

en: tax
sv: moms
